Pismo
Federacija želi Volkswagenovu tvornicu
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Federacija BiH želi Volkswagenu tvornicu, objavio je Dnevni avaz, pozivajući se na izvore u Vladi Federacije BiH.
''Poslali smo i mi pismo interesa i sada čekamo. Nismo odustali'', rekli su sarajevskim novinama iz ureda premijera FBiH Fadila Novalića.
Prema tim informacijama, za gradnju nove tvornice ponuđene su dvije lokacije, obje na području Sarajevske županije.
Jedna je na mjestu gdje je bio TAS i druga na području općine Novi Grad.
''Njima treba ogromna površina, a takvih baš nema puno. Ponudili smo i neke pogodnosti, uvjete financiranja'', kazali su Avazu upućeni u ovo pitanje, ocijenivši da ni Turska nije sto posto otpala.
Ističu da je postojao spor između njemačkog Volkswagena i sarajevskog Preventa zbog ulaganja u firmi Volkswagen Sarajevo, ali, prema neslužbenim informacijama, on se rješava.
O posjeti Altmaiera BiH još nema službenih informacija, rečeno je u Vladi, ali to ne znači da je neće biti.
Predstavnici Gospodarske komore FBiH i Agencije za promociju stranih investicija BiH su prije nekoliko mjeseci boravili u Wolfsburgu u Njemačkoj, sjedištu VW-a, gdje su razgovarali i s predstavnicima Volkswagena o mogućnostima ulaganja u BiH.
Detalji tog sastanka nisu poznati s obzirom na stroga pravila VW-a.
Naime, 12 zemalja Europe izrazilo je zanimanje da u njihovoj zemlji njemački gigant Volkswagen gradi novu tvornicu.
Lobiranje i borba za naklonost njemačkog giganta još su intenzivniji nakon što je uprava VW-a odlučila ne graditi pogon u Turskoj, zbog vojnih napada u Siriji, kojoj se protivi Njemačka, ali i većina zapadnog svijeta.
Za gradnju tvornice Volkswagena, osim BiH, zainteresirane su i Hrvatska, Srbija, Rumunjska, Bugarska.
Njemački ministar gospodarstva i energetike Peter Altmaier susreo se s predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, koji je najavio da će pokrenuti inicijativu za dovođenje Volkswagena u Srbiju.
I hrvatski mediji pišu o posjeti Altmaiera njihovoj zemlji i ulasku Hrvatske u bitku za ovu investiciju vrijednu vise od milijardu eura.
Upravo je on bio Kontakt osoba između VW-a i hrvatske vlade je Mate Rimac.
Spor sa Preventom
Ministar energije, rudarstva i industrije Nermin Džindić je komentirao i eventualni povratak automobilskog giganta Volkswagena u BiH.
''Kompanija Volkswagen je u većinskom vlasništvu Volkswagen Sarajevo i kao takva ima odgovarajući spor i probleme na relaciji s upravom Preventa koji je manjinski vlasnik Volkswagen Sarajeva. Jedan od preduvjeta koji je menadžment Volkswagena stavio pred Vladu je da se iz vlasništva isključi Prevent. Prevent naravno nije pristao i sada je tu spor između dvije privatne kompanije. Mi se tu kao Vlada ne možemo miješati. Pokušali smo u nekom procesu medijacije napraviti, zbog interesa građana i novih radnih mjesta neko kompromisno rješenje'', rekao je Džindić.
Volkswagen Sarajevo, prema riječima Džindića, ulaže ali ne u dovoljnoj mjeri i ne onoliko koliko su bili njihovi prvobitni planovi za Sarajevo.
''Taj spor između Volkswagena i Preventa iz Njemačke se prenio u Sarajevo i još uvijek traje. Mi na to ne možemo utjecati'', rekao je Džindić.