Mnogi kažu da jeste
Je li ovo najružniji auto u 21. stoljeću?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
U području nekonvencionalnog automobilskog dizajna, iz radionice moskovskog politehničkog sveučilišta pojavio se novi kandidat - prototip ruskog električnog automobila Amber.
Za razliku od estetski ugodnije dizajniranih električnih automobila (ili automobila općenito), Amber je prototip električnog automobila koji se tek nedavno pojavio, pokazujući ruski dizajn koji se, u najmanju ruku, može opisati kao neobičan.
To ekscentrično vozilo privuklo je pažnju medija iz svih pogrešnih razloga. Strani mediji se svi redom gotovo natječu u tome tko će bolje dočarati plod koje ljubavi je Amber, no njegov izgled nesumnjivo postavlja niz pitanja o izborima ruskih dizajnera.
Od kotačića ispod glomazne karoserije, do osebujnih rupa s jedne strane tijela i vrata lebde dva metra iznad tla, Amberov dizajn definitivno zaokuplja pažnju, no vjerojatno će biti teško pronaći nekoga tko bi rekao da je razlog tome njegova ljepota.
Vizualna katastrofa, ambiciozni planovi
Unatoč svojim vizualnim nedostacima, Amber ima ambiciozne planove za proizvodnju. Moskovsko politehničko sveučilište tvrdi da su ključne komponente električnog pogonskog sklopa, uključujući bateriju, pretvarač i električni motor, u potpunosti ruske proizvodnje.
Ipak, s obzirom na to da se Rusija pouzdaje u Kinu za razne elektroničke komponente, mnogi na sa skepticizmom uzimaju tvrdnje navedenog moskovskog sveučilišta.
Proizvođač vozila, Avtotor, tvrdi da će konačni automobil izgledati znatno drugačije od prototipa, obzirom da se prototip temelji više na hardveru, nego da samom dizajnu.
Projektirana vremenska linija za proizvodnju Ambera postavljena je za 2025. godine u Kalininjingradu.
Masovna proizvodnja?
Međutim, takve tvrdnje o masovnoj proizvodnji u ovom vremenskom okviru isto tako izazivaju skepticizam, posebno uzimajući u obzir karakterističan dizajn prototipa, javlja Zimo.
Usporedbe se privlače s konvencionalnim pristupom drugih proizvođača automobila u razvoju testnih vozila, gdje su napori obično podijeljeni između učinkovitih inženjerskih rješenja i korištenja postojećih modela automobila. U slučaju Ambera, čini se da je riječ o namjernom izboru njegove jedinstveno neprivlačne estetike.
Isto tako, u svijetu automobilskih inovacija, prijelaz iz prototipa u proizvodni model često je dugotrajan proces.
Iako Amber možda izgleda kao nesretno neobičan eksperiment, ostaje nada da će se tvrdnja Avtotora o potpuno drugačijem izgledu konačne verzije obistiniti, jer od ovakvog izgleda svakako postoji prostor za kudikamo značajna vizualna poboljšanja.