Borba
Kina prijeti proizvođačima automobila
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Globalni proizvođači automobila osjećaju pritiske sve oštrije konkurencije u Kini i posustalog rasta prodaje na tom najvećem svjetskom tržištu automobila, neke su od poruka predstavnika industrije okupljenih na netom otvorenom Sajmu automobila u Pekingu, piše Hina.
U Kini je prošle godine ukupno prodano 24,6 milijuna vozila, čime je stekla status ključnog tržišta za strane proizvođače kao i za domaće brendove, no te brojke pokazuju rast prodaje za svega 4,7 posto u odnosu na 2014. godinu kada je prodaja bila porasla za 6,9 posto, pokazali su podaci Kineskog udruženja proizvođača automobila (CAAM).
PHOTOS: Latest models and concept cars are unveiled at Auto China 2016 in Beijing. https://t.co/AoKUIQhav1 pic.twitter.com/EjQpoGWzMB
— Reuters Business (@ReutersBiz) April 25, 2016
"Prodaja usporava. Kinesko tržište uistinu djeluje kao zrelo tržište, prije nego kao tržište u nastajanju. Ono je dio okruženja koje obilježava sve veća konkurencija", kazao je predsjednik i izvršni direktor kineskog ogranka Forda John Lawler u razgovoru s novinarima na sajmu automobila otvorenom u kineskoj prijestolnici u ponedjeljak.
Njemački proizvođač Audi također osjeća pritiske, premda uživa zavidan status među brendovima u Kini i dugo je smatran markom za kojom žude potrošači.
"Naši se konkurenti zasigurno žele domoći našeg tržišnog udjela i neki od njih su uspješni u tome. To je biznis, moramo se s time nositi i boriti", kazao je predsjednik Audijevog kineskog ogranka Joachim Wedler, dodajući kako se očigledno zaoštrava situacija s određivanjem cijena.
Rast kineskog bruto domaćeg proizvoda (BDP) u prošloj je godini usporio na 6,9 posto, što je najslabiji rast kineskog gospodarstva u proteklih četvrt stoljeća. Zabrinutosti u vezi izgleda za drugo najveće svjetsko gospodarstvo snažno su uzdrmale tržišta dionica diljem svijeta, podsjeća AFP.
Come to #AutoChina 2016 in Beijing to have a look at the classical vintage cars. Which one is made for you? pic.twitter.com/5f2HWQ8M3O
— China Xinhua News (@XHNews) April 26, 2016
No, prodaja SUV-ova i električnih i hibridnih vozila u Kini, vrste vozila u središtu pozornosti posjetitelja toga sajma, doživljava snažan procvat i daleko nadjačava prodaju drugih tipova automobila. Prodaja SUV-ova skočila je za 52,4 posto u 2015. godini, dok su isporuke električnih i hibridnih vozila više nego učetverostručene, pokazali su podaci CAAM-a.
Prodaja SUV-ova kineskih brendova, koji su većinom znatno jeftiniji od stranih modela, na godišnjoj je razini poskočila 82,8 posto, zahvaljujući čemu su osvojili većinu tržišta u tome segmentu.
Udio vlasništva nad automobilom među kućanstvima u najmnogoljudnijoj zemlji svijeta ostao je ispod 30 posto, istaknuo je čelnik kineskog ogranka Toyote, Hiroji Onishi.
"U usporedbi s kućanskim aparatima i mobilnim uređajima, taj je udio još uvijek vrlo malen, tako da je tržište automobila i dalje među tržištima budućnosti. Možemo kazati da je Kina i dalje usred procesa motorizacije", zaključio je Onishi.