Bobina Miljenko!
Koji su najčešći kvarovi na automobilima u BiH
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Povećanje broja registriranih motornih vozila prati i povećanje potražnje za uslugama pomoći na cesti, pa tako BIHAMK-ove tehničke službe svake godine obave veći broj intervencija tehničke pomoći na cesti.
U provedenom istraživanju obuhvaćeno je i statistički obrađeno skoro 50.000 intervencija na vozilima nosivosti do 3,5 tone, koje je BIHAMK obavio u 2016.godini, svih marki zastupljenih na tržištu BiH, različitih godina proizvodnje.
Navedeni uzorak predstavlja blizu 6 % od ukupnog broja registrovanih motornih vozila nosivosti do 3,5 tone u Bosni i Hercegovini za promatrano razdoblje.
Pouzdanost je jedan od osnovnih pokazatelja kvaliteta vozila. Pouzdanost vozila predstavlja svojstvo vozila koje se sastoji u njegovoj sposobnosti da radi bez pojave neispravnosti/kvarova i da ispuni određene zadatke u datim uslovima korištenja.
Način korištenja, kao i način održavanja vozila, imaju poseban uticaj na pouzdanost a samim tim i vijek trajanja vozila.
Mnogi štetni procesi koji se odvijaju tijekom korištenja vozila (habanje, korozija,..), u velikoj mjeri doprinose pojavi kvarova i prekidu rada pojedinih dijelova, sklopova i sistema na vozilu.
Uzimajući u obzir usluge koje BIHAMK pruža motorizovanim građanima najveći broj kvarova odnosi na ove tri vrste kvarova: paljenje motornih vozila, motor i izduvni sistem, elektrika, koje direktno utiču na pokretljivost/mobilnost vozila.
Pored prethodno navedenog, treba uzeti u obzir da većina motorizovanih građana kojima je potrebna pomoć na cesti, istu neće zatražiti odmah, osim ako se ne nalaze u bezizlaznoj situaciji.
Nemogućnost paljenja vozila izazvana je brojnim uzrocima. Najčešći uzoci su: neispravan akumulator, neispravan elektropokretač, kvar na svijećicama, transformatoru napona (bobini), napojnim kablovima i drugi.
Zbog velikog broja električnih sklopova i start/stop sustava kod novijih vozila, akumulatori u vozilima su jako opterećeni, još ako je pri tome i profil vožnje neodgovarajući, životni vijek akumulatora može biti značajno skraćen.
Prema našem iskustvu prazan akumulator sam po sebi nije veliki problem, međutim način na koji vozači pokušavaju dopuniti akumulator jest problem. S ciljem što bržeg rješavanja kvara i stavljanja vozila u mobilno stanje, mnogobrojni vozači se odlučuju da sami rješe problem, i to “posuđivanjem” struje sa drugog vozila uz nestručno rukovanje.
Ovdje želimo naglasiti da treba biti oprezan kod 'posuđivanja' struje sa drugog vozila, jer neadekvatnim rukovanjem vrlo lako se mogu oštetiti električni sklopovi i komponente osjetljive na oscilacije napona, te savjetujemo da “posuđivanje” struje u narodu poznato kao “klemanje” izvrši stručna osoba uz pomoć sistema za preklemavanje vozila.