Henry Ford
"Mislite li da možete – ili mislite da ne možete – u pravu ste!"
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Na današnji dan prije 75 godina, 7. travnja 1947., u Dearbornu kod Detroita preminuo je znameniti industrijalac Henry Ford, osnivač Ford Motor Company.
Ford je rođen 30. srpnja 1863. godine na uspješnoj obiteljskoj farmi u Springwells Townshipu, koji je danas dio grada Dearborna u Michiganu, gdje se trenutačno nalazi sjedište tvrtke koju je osnovao.
Njegov otac William Ford bio je imigranti iz okolice grada Corka u južnoj Irskoj. Majka Mary Litogot Ford rođena je u Michiganu, a bila je najmlađe dijete emigranata iz Belgije.
Henry je bio najstariji od šestero njihove djece i već kao dijete bio je strastveni mehaničar.
Godine 1891. postaje inženjer u "Edison Illuminating Company" i nakon promocije u glavnog inženjera 1893. imao je dovoljno novca da posveti pozornost svojim vlastitim eksperimentima na motorima s unutarnjim izgaranjem.
Ti eksperimenti su 1896. kulminirali završetkom rada na vlastitom samohodu nazvanom Ford kvadricikl, kojeg je prvi put isprobao u vožnji 4. lipnja te godine. Ford je te godine sudjelovao na sastanku u tvrtci na kojem je upoznao Thomas Edisona, koji je ohrabrio Forda u njegovima pokusima.
Nakon početnih lutanja s trkaćim automobilima, uz pomoć C. Harold Willsa, Ford je konstruirao i izgradio automobil od 26 KS s kojime je uspješno nastupao na utrkama. Svojim vozilima Ford se utrkivao s onima drugih proizvođača kako bi prikazao njihovu superiornost.
Svoju vlastitu tvrtku pod nazivom Ford Motor Company osniva 1903. zajedno s jedanaest ostalih inovatora i kapitalom od 28.000 dolara.
Mnoga povijesna dostignuća vežu se upravo uz Fordovo ime, koje je postalo sinonim industrijske revolucije.
Sjetimo se samo legendarnih modela, kao što je Model T, čija proizvodnja je počivala na tada najmodernijim metodama. Otac masovne proizvodnje, Henry Ford, razvio je svoju kompaniju do neslućenih granica. Ford je svojevremeno razmišljao o kupovini Volkswagena, pa čak i Mercedesa.
Kako bismo što bolje upoznali "plavi oval" navest ćemo nekoliko zanimljivosti, točnije njih deset, vezanih uz njegovo stoljeće postojanja.
1. Kada je završila proizvodnja Modela T 1927. godine, broj proizvedenih automobila iznosio je oko 16 milijuna jedinica. Iako je kasnije taj rekord nadmašila VW Buba s više od 20 milijuna vozila, doduše, tijekom puno dužeg vremenskog perioda - nijedan automobil nije (vjerojatno ni neće) premašio udio od 56.5 % u sveukupnom broju registriranih automobila u svijetu 1921. godine, odnosno 50.4 posto udjela u svjetskoj proizvodnji automobila iz 1918. godine. Tada je iz proizvodnje izašlo 642.750 primjeraka Modela T u odnosu na sveukupnu brojku od 1.275.324 vozila proizvedenih u svijetu u to vrijeme.
2. Henry Ford izrekao je svoju poznatu rečenicu: "Svaki kupac može dobiti automobil u bilo kojoj boji dokle god je crna" uslijed ubrzanja proizvodnog procesa do kojeg je došlo zbog uvođenja pokretne trake 1914. godine. Automobili su se proizvodili toliko brzo da je jedina boja koja se mogla dovoljno brzo osušiti bila crna japan enamel boja. Prije nego što je uspostavljena pokretna traka, Fordovi automobili su se proizvodili u više boja, što se i nastavilo nakon 1926. godine kada je tehnologija boje konačno uhvatila korak s metodama proizvodnje.
3. 10. prosinca 1915. godine proizveden je milijunti Model T čime je Ford postao prvi proizvođač koji je dostigao brojku od milijun proizvedenih automobila. 1921.godine Ford je bio i prvi proizvođač koji je nadmašio brojku od milijun proizvedenih jedinica u jednoj godini proizvevši 1.003.054 Modela T u svojim tvornicama u Sjevernoj Americi i Britaniji.
4. "Just-in-time" posljednji je krik u načinu proizvodnje kojim se postiže povećana učinkovitost, ali koncept - kao uostalom i štošta drugo - potječe od Henryja Forda i Modela T. 1924. godine Ford je s neskrivenim ponosom tvrdio da čitav brod željeza koji stigne u tvornicu Rouge Plant u ponedjeljak u 8 ujutro postaje gotovim automobilom u srijedu u 9 sati, a u rukama trgovaca do podneva istog dana - "preobrazba sirovog materijala u cash za otprilike 33 sata".
5. Pojam "masovna proizvodnja" prvi puta je upotrijebljen u članku koji se pripisuje Henryju Fordu u trinaestom (1926) izdanju Encyclopaedia Britannica. Dvadesetak godina kasnije, jedan Fordov izvršni direktor uveo je izraz "automatizacija."
6. Prvi automobil sa sigurnosnim staklom kao standardnom opremom bio je Model A koji je Ford uveo 2. prosinca 1927. godine.
7. Henryju Fordu trebalo je manje od četiri mjeseca, dotad najkraći vremenski period utrošen za proces stvaranja od koncepta do proizvodnje, da bi predstavio tržištu svoj revolucionarni V8. Zeleno svijetlo dano je u prosincu 1931. godine, a automobil se pojavio na tržištu 31.ožujka 1932. Fordov prvi automobil oblikovan za Europu, Model Y 933 cc, razvijan je u isto vrijeme. Od praznog lista papira u listopadu 1931. godine, već u veljači 1932. godine prezentiran je cijeloj Europi, a u proizvodnju je ušao početkom kolovoza iste godine.
8. Ford je svjetski pionir i u provođenju crash testova. Testovi započeti 1951. godine i koje je provodio Engineering Research Department - Istraživački odjel u Americi, rezultirali su takvim otkrićima kao što su primjerice sigurnosne brave na vratima. Prvi objavljeni test 1955. godine bio je Fordov program crash testova s lutkama u koje su ugrađeni elektronski mjerni instrumenti.
9. 1985.godine prvi puta je ugrađen ABS u Ford Scorpio. Opcija ABS na Fiesti 1989.godine učinila je Ford prvim proizvođačem koji je ponudio ovu iznimno važnu opciju na svaki svoj automobil.
10. Tijekom godina Ford je istraživao mogućnosti kupovine mnogih poznatih kompanija. Dok su Jaguar, Aston Martin, Land Rover i Volvo dio Ford grupe, mnoge druge dolazile su u obzir, ali dogovori oko uvjeta za njihovu akviziciju nisu postignuti. 1948. g. tvrtka je pokušala kupiti Volkswagen ali je bila zatečena složenim odnosima vlasništva te njemačke tvrtke.
Druge tvrke koje su se našle na "shopping listi" za akviziciju ili spajanje tijekom proteklih 50 godina bile su Lancia, Fiat, Ferrari, Rover, Rootes, Auto Union, Lotus, Berliet, Borgward, Mercedes, BMW i Saab.