Subvencije
Mogu li države EU-a pomoći boljoj prodaji električnih automobila?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Europska unija želi drastično smanjiti emisiju štetnih plinova do 2030. godine, a jedan od načina ispunjenja tog cilja jest smanjenje broja automobila s motorima s unutarnjim sagorijevanjem na europskim cestama.
Velike automobilske kompanije ulažu milijarde dolara u električne automobile koji bi u budućnosti trebali zamijeniti benzince i dizelaše, no čini se da će proći još dosta vremena dok im se taj ulog ne isplati.
Naime, usprkos tim velikim ulaganjima i sve većem broju dostupnih modela s elektromotorima, potražnja za e-automobilima i dalje je mnogo manja u odnosu na vozila s klasičnim motorima.
Problemi vezani za električne automobile, odnosno razlozi zbog kojih velik dio ljudi ne razmišlja o skorašnjoj kupovini e-vozila dobro su poznati, javlja Zimo.
Prvi je cijena jer takvi su automobili dosta skuplji u odnosu na benzince sličnih performansi, drugi je problem infrastruktura, odnosno nedovoljan broj stanica za punjenje baterija, dok se treći veliki problem odnosi na vrijeme punjenja baterije, koje je višestruko duže u odnosu na punjenje rezervoara današnjih automobila gorivom.
Iako se situacija polako mijenja te su e-automobili danas jeftiniji u odnosu na modele od prije nekoliko godina, punjenje je sve brže, a broj punionica raste, za većinu prosječnih korisnika to i dalje nije dovoljno te se pri kupovini novog automobila i dalje odlučuju na vozila s benzinskim ili dizelskim motorom.
Tijekom ovotjednog autosajma u Frankfurtu europski proizvođači automobila upozorili su vlade zemalja članica EU-a da, ako žele smanjenje emisija štetnih plinova, moraju pomoći industriji električnih vozila.
Pri tome prvenstveno misle na subvencije i povlastice (kakve već postoje u nekim zemljama, uključujući i Hrvatsku), ali i na infrastrukturu te zahtijevaju da se države aktivno uključe u gradnju i postavljanje stanica za punjenje električnih vozila.
Tranzicija prema automobilskom tržištu bez emisije štetnih plinova treba biti jednako podijeljena između proizvođača automobila, ali i država, koje također trebaju dati svoj udio u promjenama na tržištu, pogotovo zbog toga što je dio njih u budućnosti najavio zabranu prodaje automobila s motorima s unutarnjim izgaranjem.
Pitanje je hoće li vlade država EU-a reagirati na ovaj poziv automobilske industrije i aktivnije se uključiti u popularizaciju vozila s elektromotorima jer bi jeftiniji automobili i nove punionice sigurno utjecali na povećan interes kupaca za e-vozila.