Tržište
Pad prodaje: U BiH za jedan mjesec kupljeno 683 novih automobila
Tekst članka se nastavlja ispod banera
U rujnu ove godine u BiH su posredstvom ovlaštenih uvoznika i trgovaca kupcima isporučena 683 nova putnička automobila, a to je pad od blizu 20 posto u odnosu na rujan 2023. godine, objavio je Forbes.
Među top 10 najprodavanijih brandova automobila koji su se najbolje prodavali u rujnu ove godine, prema stranici Proauto su: Škoda, koja je uvjerljivo na prvom mjestu, iza nje drugu poziciju dijele Toyota i Volkswagen, koji su svaki isporučili po 88 novih automobila svojim kupcima, četvrti Hyundai, slijedi ga Suzuki, Renault, Audi, BMW, Peugeot, a među 10 se našao i Mercedes.
Pročitajte još
Među modelima, prema podacima iste stranice, na prvom mjestu najprodavanijih u rujnu je bila Škoda Octavia, slijedi je tradicionalno popularan u našoj zemlji Volkswagen Golf, treća je Škoda Fabia, četvrta Toyota Yaris Cross, a u top pet se našao i Hyundai Tucson.
U prošloj godini autoindustrija u Bosni i Hercegovini je zabilježila stabilan rast dok su neke kompanije ostvarile značajne prihode i dobit.
Na toj listi prednjači Porsche BH, Sarajevo koji je u 2023. godini ostvario najveći prihod od 286.204.345 KM, sa ukupnom dobiti od 12.088.726 KM i 76 zaposlenih, što ga čini liderom među auto-kućama po prihodima. Autolijanović iz Mostara je ostvario prihod od 58.520.977 KM sa 47 zaposlenih i dobiti od 3.331.120 KM.
Auto centar Tomić također iz Mostara ostvario je prihod od 48.548.000 KM, sa 34 zaposlena i dobiti od 5.546.213 KM. STARline, Sarajevo koji ima 26 zaposlenih, prihodovao je 40.183.687 KM, a ostvarena dobit iznosila je 962.939 KM.
Toyota BH, Sarajevo, prema podacima FIA-e (Financijsko informatička agencija), ostvarila je prihod od 39.494.020 KM sa svega devet zaposlenih i dobiti od 3.403.989 KM.
Ukupni uvoz automobila prošle godine bio je u porastu, samo u prvoj polovini godine uvezeno ih je u vrijednosti od blizu 500 milijuna KM. Među najpopularnijim modelima novih vozila bili su: Škoda Octavia, Hyundai Tucson i Dacia Duster, dok su najskuplji uvezeni automobili bili iz premium kategorija, poput Porschea i Mercedesa.
Forbes navodi kako se tržište novih automobila u Europi suočava sa stagnacijom i padom prodaje. Rastuće kamatne stope, inflacija, ali i promjene u navikama kupaca, neki su od glavnih razloga ovog trenda. Kako su se kamatne stope povećavale tako su se povećavali i troškovi kreditiranja i leasinga vozila, a u konačnici to je značilo manju pristupačnost novih vozila za širu grupu kupaca, tj. kupovinu srednje i niže klase automobila.
Promjena u preferencijama potrošača zajedno sa kašnjenjem isporuka iz prethodnih godina, kao zaključak nameće, privid rasta, ali da realna potražnja opada zbog slabije kupovne moći, navodi Forbes.