Francuzi prate trendove
Peugeot je spreman za električnu budućnost
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Jedna od glavnih tema u automobilskoj industriji u posljednje vrijeme su električna vozila pa su nedavno čak i iz Ferrarija objavili kako rade na super automobilu na struju, iako su ranije iz ove kompanije odbacili mogućnost proizvodnje e-vozila.
Do sada su automobilske kompanije diljem svijeta najavile ulaganja teška čak 90 milijardi dolara u električna vozila i infrastrukturu te se na vrijeme pokušavaju prilagoditi budućnosti jer, jednom kada ovakva vozila budu dominirala cestama, ne žele zaostajati za konkurencijom.
Jedna od kompanija s velikim ambicijama na ovom tržištu jest Peugeot čiji je izvršni direktor Carlos Tavares jučer na automobilskom kongresu u Detroitu najavio planove za budućnost prema kojima će do 2025. svi automobili ove kompanije imati i električnu, odnosno hibridnu verziju, piše Zimo.co.
Okretanje električnim vozilima nije bila jedina velika najava Tavaresa, već dugoročni planovi ove kompanije uključuju i povratak na američko tržište, kao i ulaganje u tehnologiju autonomne vožnje.
Do 2030. godine tako bi oko 80 posto vozila iz njihove ponude trebalo imati neke opcije autonomne vožnje, dok bi deset posto vozila trebalo biti u potpunosti autonomno, odnosno računalo bi u potpunosti i bez ikakve ljudske intervencije upravljalo vozilom, dok bi svi putnici u njemu mogli spavati, čitati, pričati i uopće ne obraćati pažnju na vožnju i promet.
S obzirom na stanje automobilske industrije, elektrifikacija vozila i okretanje autonomnoj tehnologiji logični su koraci koje će sve (ili gotovo sve) kompanije morati napraviti ako misle opstati na tržištu. Ako se sve najave i predviđanja za budućnost zaista i ostvare, za 20 do 30 godina neće nam trebati niti vozačka dozvola niti ćemo posjedovati automobile.
Naime, (električnim) vozilima upravljat će računala, a umjesto kupovine automobila, ljudi će koristiti servise poput Ubera koje će pozivati aplikacijom i koristiti samo kad im trebaju, a cijena vožnje trebala bi biti jeftina jer će automobili raditi na struju (koja je puno jeftinija od benzina) i neće biti troška vozača jer će njima, dakle, upravljati računala.