Mašala

Policija ulovila rekordere: Na motoru s 191 kilometara na sat, na nogama s 3 promila

AutoMoto / Flash | 04. 08. 2016. u 06:50 R.I.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Vozač motora koji je svojom "bijesnom mašinom" kroz Donji Žabar u općini Pelagićevo projurio brzinom od 191 kilometar na sat apsolutni je rekorder među onima koji su u prvih šest mjeseci na putevima u Republike Srpske vozili preko ograničenja.

Nezavisne novine prenose priopćenje MUP-a RS u kojem stoji kako je ograničenje brzine na tom dijelu regionalnog puta, gdje ga je radar snimio bilo 50 kilometara na sat, što znači da je vozio skoro četiri puta više od dozvoljene brzine.

Druga najveća brzina razvijena je u Banja Luci, u Ulici krajiških brigada na zapadnom tranzitu. Brzina na ovom dijelu puta je ograničena na 70 kilometara na sat, a vozač automobila ulovljen je radarom pri brzini od 162 km/h. Na trećem mjestu brzinskih rekorda nalazi se vozač koji je u mjestu Miloševac u Modriči na magistralnom putu M-17 vozio 131 kilometar na sat, a ograničenje je bilo 50.

Pored brzine, jedan od najvećih uzročnika prometnih nesreća je alkohol, a Prometna policija rekordera je pronašla u Banja Luci. Naime, prilikom kontrole vozača u Ulici Mlađe Ćustića na alkometru se ispisala vrojka od 3,92 promila, čime je postao uvjerljivo najpijanija osoba koja se usudila sjesti za volan.

Nešto manje pijan s 3,36 promila alkohola u krvi bio je pješak iz Kostajnice, kojeg je kontrolirala dobojska policija. Na trećem mjestu kada je ovaj neslavni rekord u pitanju našao se vozač kojem je prilikom kontrole na putu R-474 u Stanarima izmjereno 3,14 promila alkohola.

Stručnjaci iz oblasti prometa kažu kako su pri velikim brzinama šanse za pravovremeno reagiranje minimalne.

"Pri brzini od 191 kilometar na sat na motoru je nemoguće vršiti veću korekciju u pravcu i u kočenju. Zaustavni put je tri puta duži, a sama stabilnost i prianjanje pneumatika su smanjeni za dva puta jer dolazi do proklijavanja. To su veoma opasne brzine i najmanja korekcija dovodi do izlijetanja sa kolovoza i u najboljem slučaju uzrokuje teške povrede", kaže Milenko Jaćimović, predsjednik Udruženja za unapređenje sigurnosti prometa Banja Luka.

Kada je alkohol u pitanju, kaže kako procjene pokazuju da sa 2,5 promila alkohola u krvi kod pojedinih vozača dolazi do kome i stanja gdje čovjek ne može normalno disati, a kamoli voziti.

Kopirati
Drag cursor here to close