Porast prodaje
Srbi ne štede na automobilima
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Prodaja novih automobila u Srbiji za devet mjeseci povećana je skoro za četvrtinu u usporedbi s 2015., ali unatoč rastućem trendu tijekom posljednje dvije godine, još nije dosegnula niti polovicu prodaje iz 2008., poslije koje je uslijedio drastičan pad zbog svjetske ekonomske krize, piše u ponedjeljak beogradski tisak.
Koliko povećana prodaja automobila u Srbiji može biti pokazatelj višeg životnog standarda građana, ostaje otvoreno pitanje, no činjenica je da je do kraja rujna ove godine prodan 19.531 novi automobil, što je rast od 23,5 posto u odnosu na isto razdoblje 2015. kada je zabilježena prodaja 15.831 vozila, navodi tisak.
Oporavak prodaje zabilježen je i 2015. s ukupno 21.784 novih automobila i to je, zapravo, bio prvi rast na godišnjoj razini još od 2008. kad je počela svjetska ekonomska kriza.
Usporedbe radi te 2008. je za devet mjeseci prodato je 45.196 vozila, da bi na kraju godine ukupna prodaja dosegnula čak 57.000 komada.
Milan Vukasović, predsjednik Srpske asocijacije uvoznika novih automobila i dijelova je optimist i kaže da se "do kraja godine očekuje rast prodaje od oko 20-25 posto u odnosu na 2015.", navodeći nekoliko razloga na kojima temelji optimizam.
“Prvo, marže su znatno manje. I banke su ponudile bolje uvjete za kredite, čak i bez učešća i kamate. Ekonomska situacija u zemlji je bolja, stabilnija. Neumitno se mijenja i vozni park", kaže Vukasović, objašnjavajući da je tržište ohrabrila i najavljena izmjena načina registracije koja će umanjiti troškove za vozila srednje klase.
Uvoznici automobila jesu zadovoljniji, ali porast prodaje dijelom je rezultat i smanjenja marži, u nekim slučajevima čak i prodaje bez ikakve zarade, uz kalkulaciju da će se nešto zaraditi od servisiranja, prodaje dijelova ili dodatne opreme.
Poteškoće uvoznicima automobila prave i nelogične eko-takse jer ih oni za euro 6 motore plaćaju oko 100 eura po toni, a dok uvoznici polovnih vozila s euro 3 normom ne plaćaju.
Uz zaključak da je točno da je prodaja živnula, navodi se kako je to ipak daleko od potreba tržišta te se pravi usporedba sa Slovenijom koja "ima tri puta manje stanovnika, a kupuje se tri puta više vozila".
Ipak, s jednom od najnižih prosječnih plaća u regiji teško je uskoro zamisliti još veći rast prodaje automobila i dostizanje razine iz 2008., zaključuju Večernje novosti.