Brojke

Svijet nam ne vjeruje ni kad mrtve brojimo

AutoMoto / Flash | 04. 09. 2015. u 08:04 R.I.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Svjetska zdravstvena organizacija stavila je BiH na listu zemalja čiji podaci nisu relevantni, te ih treba uvećati. Potvrdio je to Nezavisnim novinama Milija Radović, direktor Agencije za sigurnost prometa RS komentirajući objavljeno istraživanje prema kojem je BiH po broju poginulih u prometu najgora u regiji.

"Evo, uzmite prošle godine u RS su poginule 132 osobe, a kada to podijelimo sa brojem stanovnika dobije se nešto oko 9,5. Kod njih je taj broj uvećan za oko 70 posto zato što smo od strane Svjetske zdravstvene organizacije stavljeni na listu zemalja čiji podaci nisu relevantni, te ih treba uvećati", rekao je Radović i dodao kako se podaci zemalja iz našeg okruženja uvećavaju najviše za 30 posto.

"Mi smo se već obraćali Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji po ovom pitanju, te zahtijevali da nas skinu s te liste i da uzimaju podatke onakve kakvi jesu. Obraćali smo se i nadležnima na razini BiH, ali nažalost do sada nismo dobili odgovor ni jednih ni drugih", rekao je Radović i dodao da je, kada je u pitanju FBiH, broj poginulih nešto veći nego u RS, ali da ukupno i dalje ne prelazi 400 godišnje.

S druge strane, Momčilo Novaković, predsjednik Povjerenstva za promet i komunikacije pri Parlamentarnoj skupštini BiH, ističe kako se ne bi uopće čudio da je britanski izvještaj u potpunosti točan i to iz više razloga.

"Imajući u vidu kvalitetu putova u BiH s jedne strane, i blago rečeno liberalne propise s druge strane, koji se pritom, nažalost, i ne primjenjuju, taj izvještaj je vjerojatno i točan. Bojim se da u prometnoj policiji ima dosta korupcije, mnogima se osivno o statusu gleda kroz prste, mladi voze 'bijesna auta', imaju očeve, stričeve i prijatelje na funkciji i dok ne nastradaju - za njih zakoni ne vrijede. To je ono zbog čega ja ne bih sumnjao u izvještaj", kazao je Novaković i dodao da je potrebna korjenita promjena da bi se stvari preokrenule nabolje.

O tome da je situacija u prometu daleko od idealne složili su se i Radović i Novaković.

"Kaznene odredbe potpuno su izgubile na značaju. Kod nas ćete sa 0,99 promila alkohola u krvi dobiti kaznu od 50 KM, a ako je platite u roku od sedam dana i to vam prepolove na 25 KM, dok je u okruženju za vožnju pod utjecajem alkohola najmanja kazna 70 eura. Kad još vidimo činjenicu da strah od kazne sa 60 posto utječe na ukupno ponašanje u prometu, vidimo da se nešto mora promijeniti", upozorio je Radović.

Podsjećamo, BiH je po istraživanju kojeg je objavio britanski Telegraph, najgora u regiji kada je smrt na cestama u pitanju. Riječ je o istraživanju koje je rađeno na principu broja mrtvih na 100.000 stanovnika određene države.

U izvještaju BiH kotira kao relativno sigurna, ali i najgora u regiji s 14,2 smrtna slučaja na 100.000 stanovnika godišnje. Srbija ima 9,5, Hrvatska 7,9, a Crna Gora 11,8 smrtnih slučajeva.

Najopasnija država svijeta je Eritreja s 48,8 smrtnih slučajeva na 100.000 stanovnika, dok je najsigurnije voziti na Maldivima.

Kopirati
Drag cursor here to close