Uskoro

U BiH će se uvoziti vozila samo s Euro 5 i Euro 6 standardima

Prosječna starost vozila koja se voze u Bosni i Hercegovini premašuje 17 godina, a ispod EU eko-standarda je više od 50 posto ukupnog broja vozila.
AutoMoto / Flash | 22. 06. 2018. u 07:44 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Na inicijativu Gospodarske komore FBiH, Bosna i Hercegovina uskoro bi mogla ograničiti uvoz polovnih vozila u BiH na Euro 5 standard, a novih vozila na Euro 6, objavile su Nezavisne novine.

"Uputili smo zahtjev nadležnim institucijama za mišljenje u vezi s hitnim uvođenjem ograničenja uvoza polovnih vozila koja ne ispunjavaju standarde minimum Euro 5 norme", navedeno je, između ostalog, u odgovoru Ministarstva vanjske trgovine i Ekonomskih odnosa BiH na jedno od postavljenih zastupničkih pitanja u parlamentu BiH.

Alarmantno stanje zagađenja zraka

Ova odluka bit će donesena jer je na cijelom prostoru BiH isključivo zbog starosti vozila alarmantno stanje zagađenja zraka. Naime, prosječna starost vozila koja se voze u Bosni i Hercegovini premašuje 17 godina, a ispod EU eko-standarda je više od 50 posto ukupnog broja vozila.

"Omjer uvoza novih i polovnih vozila u BiH, prema podacima iz 2015. godine, koji je 1:11, svjedoči da je BiH povoljan ambijent u evropskim okvirima za uvoz polovnih vozila te postupno postaje deponija starih vozila koji ne ispunjavaju sigurnosne i ekološke uvjete za korištenje u drugim zemljama i sve dok su u upotrebi dramatično utječu na kvalitetu zraka", navode u Ministarstvu vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH.

Primarni cilj

Jedan od razloga za uvođenje zabrane za uvoz vozila ispod Euro 5 norme je i taj što je Ustavni sud Njemačke nedavno donio odluku kojom odobrava i daje mogućnost gradovima da zabrane ulazak vozilima ukoliko zagađuju okolinu, a većina tih gradova priprema se da vozilima od Euro 1 do Euro 4 standarda zabrani ulazak, a u skorijoj budućnosti i Euro 5. Procjene su, navode Nezavisne, da će oko 12 milijuna vozila biti namijenjeno izvozu iz Njemačke kako bi se na taj način riješili vozila koja su daleko štetnija po okolinu.

Na inicijativu Gospodarske komore FBiH gotovo sve institucije u BiH su odgovorile pozitivno, ističući da zaštita zraka zbog zdravlja stanovništva mora da bude prioritet.

 

"Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju, kao nadležan organ u oblasti zaštite i poboljšanja kvalitete zaštite životne sredine, podržava sve aktivnosti koje se sprovode kako bi se izbjegle, spriječile ili smanjile štetne posljedice po životnu sredinu. Realizacijom aktivnosti istovremeno se postiže i njezina zaštita, ali je primarni cilj zaštita zdravlja stanovništva", navodi se u odgovoru Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju na dopis Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH.

Kopirati
Drag cursor here to close