Ogroman broj startupa
U Kini postoji 487 proizvođača električnih automobila
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Najnovija analiza koju je objavio Wall Street Journal donosi prilično zapanjujuće podatke o izgledu proizvodnih kapaciteta u Kini kada je riječ o električnim vozilima.
Već neko vrijeme je jasno da je Kina najveće svjetsko tržište za automobile, mobitele, solarnu tehnologiju, ali i električna vozila.
Shodno tome tamošnje su vlasti, kako državne tako i lokalne, pokrenule veliku inicijativu dodjeljivanja poticaja startupima i kompanijama koje se žele baviti proizvodnjom električnih vozila, javlja Bug.hr.
Službeni Peking želi da Kina postane svjetski predvodnik u ovoj tehnologiji, a tri godine stari plan razvoja "Kina 2025" njihovog "vječnog" predsjednika Xi Jinpinga odredio je kako će električna vozila biti jedna od ključnih industrija za napredak ove zemlje i podizanje međunarodne konkurentnosti.
Čak 15 milijardi dolara već podijeljenih subvencija, te dodatnih 47 milijardi u pripremi, piše WSJ, rezultiralo je time da sada u Kini postoji čak 487 kompanija koje se bave, ili se žele baviti, električnim automobilima.
Za usporedbu, u Kini danas radi i više od 100 "tradicionalnih" proizvođača automobila, od kojih mnogi nisu profitabilni i preživljavaju samo zahvaljujući subvencijama.
Čak i optimistične procjene govore kako je ovo stanje neodrživo, te da bi narednih pet godina moglo "preživjeti" tek 10% ovih kompanija, dok oni realniji smatraju da će biti dobro ako se u tom razdoblju na tržištu zadrži i njih 1%.
Čak i u tom slučaju uskoro bi ponuda električnih vozila na kineskom tržištu mogla biti značajno veća nego bile gdje u svijetu, a čak će i propali startupi generirati razvoj tehnologije i infrastrukture – gurajući Kinu prema ostvarenju njezinog cilja da postane svjetska velesila i po pitanju elektroautomobila.