Novi zakon na snazi
U Mostaru vlada 'pješačka anarhija' - policija počela upozoravati
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Posljednjih dana policija u Mostaru sve češće zaustavlja građane koji su prešli ulicu dok je na semaforu bilo upaljeno crveno svjetlo.
Jedan od naših čitatelja nam je javio kako je policija u srijedu na križanju Dubrovačke ulice i Ulice kralja Tomislava upozoravala pješake koji su prešli cestu dok je na semaforu bilo upaljeno crveno svjetlo, a kako je čitatelj napisao, policajci su 'prijetili' kaznama.
Iz policije su za Bljesak.info potvrdili kako prometna policija upozorava pješake da prelaze cestu na za to predviđenim mjestima radi vlastite sigurnosti, ali ih i upozoravaju na kazne i sankcije.
''Novi Zakon o osnovama sigurnosti prometa na putevima u BiH je stupio na snagu, želimo upozoriti sve sudionike u prometu, što uključuje i pješake, da se poštuje prometna signalizacija. Policajci za sada upozoravaju pješake, ali u Zakonu su propisane kazne za ovakve prekršaje pa će se i pješaci kažnjavati'', rekao je za Bljesak.info Ljudevit Marić glasnogovornik MUP-a HNŽ-a.
Prolazak pješaka kroz crveno svjetlo na semaforu postalo je svakodnevica, a posebno je izražen problem prelaska pješaka preko ulice na mjestima gdje nema pješačkog prijelaza.
''Koliko su nam divlji vozači, toliko su divlji i pješaci. Ja se osobno trudim što više stajati na pješačkim prijelazima, ali posebno se šokiram kada vidim majke s kolicima i djecom kako prelaze cestu na crvenom ili još gore na mjestima gdje nema pješačkog. Također iznimno je neodgovorno kada vidim pješake da pretrčavaju cestu na magistralnim prometnicama, jer to je samo trenutak koji može ostaviti velike posljedice'', rekao nam je Igor, vozač kojeg smo upitali za mišljenje.
Dodao je kako smatra da treba kažnjavati i pješake isto kao što se kažnjavaju i vozači za prijestupe u prometu.
''Iskreno, ne vjerujem da će u Mostaru i šire zaživjeti kažnjavanje pješaka. I ja sama često pređem cestu na neobilježenim mjestima i na crvenom, ali evo trudim se što više prelaziti na pješačkim prijelazima, iako i to ne garantira da će vozači stati, no čast izuzecima. Sjećam se slučaja starijeg gospodina koji je preminuo kada ga je automobil udario prelazeći cestu u ulici Stjepana Radića, mislim da bi kažnjavanje moglo više osvjestiti pješake, ali sigurno treba više pozornosti posvetiti i kulturi vozača'', rekla nam je pješakinja Sanja.
Da je prometna kultura na niskoj razini, smatraju i stručnjaci.
''Pješaci većinom ne poštuju prometna pravila i u većini slučajeva prelaze mimo pješačkog prijelaza, čast izuzecimama. Možete vidjeti da se svugdje prelazi preko ulice na nedozovljenim mjestima, daleko daleko od pješačkih prijelaza'', rekli su za Bljesak.info iz Auto škole Start.
Kako su nam objasnili, po nekim pravilima pješak mora da se vrati na obilježeni pješački prijelaz do udaljenosti 90 metara od njega.
''Po pravilima, pješak bi se morao vratiti na obilježeni pješaki prijelaz u krugu od nekih 90 do 100 metara. Ako do sto metara nema obilježenog pješačkog prijelaza možemo reći da pješak može prijeći cestu, naravno kada se uvjeri da nema vozila, ali do te udaljenosti bi se morao vratititi na pješaki prijelaz'', kažu nam iz Auto škole Start dodajući kako se za ovakvu situaciju prometne kulture ne mogu kriviti samo pješaci.
''Ne možemo kriviti ni pješake u tome iz razloga što do sada nisu postojale nikave sankcije od strane policije. Što to znači, pješak može preći cestu bilo gdje, a da ne snosi nikakvu odgovornost. Novi Zakon propisuje sankcije i kazne, do sada je vladala totalna anarhija, vidjet ćemo što će sada biti'', rekli su nam iz Auto škole Start.
Po zakonu, kada se prelazi na obilježenom pješačkom prijelazu, a ne poštuje se prometna signalizacija, kazna je 50 KM. Ukoliko je prekršajem izazvana prometna nezgoda, počinitelj je kažnjen kaznom od 50 do 200 KM, to je kvalificirani oblik, odnosno otežavajuća okolnost
Ukoliko pješak prelazi cestu na mjestu gdje nije obilježen pješački prijelaz i time ometa promet vozila, kaznit će se sa 40 maraka, a ukoliko time izazove promentnu nezgodu bit će kažnjen u iznosu od 50 do 200 KM.
Također, novim Zakonom propisane su i kazne u visini od 100 do 300 KM za pješake koji na prometnici koriste mobilni telefon ili imaju slušalice u ušima.