Nijemci kontra Rusa
Zbog čega se automobil 'Aurus' ne sviđa zapadnim novinarima
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Njemački dnevni list Die Welt je objavio kritički članak o novom ruskom automobilu "Aurus", ukazujući - naravno, bez ikakvih dokaza - na navodno sumnjivo porijeklo određenog broja komponenata vozila iz ove obitelji.
Ističući da se luksuzne limuzine nisu proizvodile u Rusiji više od 30 godina, autor članka, poljski novinar Andrzej Kublik, zaključuje da "Rusija želi u jednom zamahu ući u elitni krug premium klase vozila i postati konkurencija britanskim brendovima Rolls-Royceu i Bentleyju, kao i njemačkom Maybach-Daimleru".
Uspjeh brenda bi, po njegovom mišljenju, trebali zajamčiti njemački inženjeri, novac arapskih naftnih šeika i slika predsjednika Putina koji osobno koristi ovaj automobil.
Nakon ekskurzije kroz povijest (o korištenju automobila ZIL u ulozi službenih limuzina sovjetskih, a potom i ruskih čelnika, kao i usporedbe sa Sa 600 Guard Pullman), kritičar nastoji "demaskirati" sudionike specijalnog programa "Kortež" FGUP NAMI, a među njima i generalnog direktora tvrtke "Aurus" Franza Gerharda Hilgerta, koji je za Daimler radio od 1981., dok je od 1998. do 2004. bio rukovoditelj Daimler-Chryslera za Rusiju.
"Rusko vodstvo tvrdi da su automobili 'Aurus' u potpunosti proizvod domaćih inženjera i dizajnera. Navodno je najveći broj dijelova proizveden u domaćim tvornicama: kotači u Krasnojarsku, amortizeri u Baškiriji, kožne presvlake u Rjazanu, rezervoari u Nižnjem Novgorodu", navodi se u članku Die Welta.
Na ovo se nadovezuje glavna i prilično čudna optužba - da odgovorne osobe s ruske strane šute o porijeklu ABS kočnica i sustava elektronske stabilnosti, kao i klima uređaja.
"Također je nejasno porijeklo motora od osam cilindara, 4,4 litre i 598 konjskih snaga, koji je prikazan na Moskovskom sajmu motora", piše Andrzej Kublik i dodaje da je, prema službenim podacima, motor djelo ruskih znanstvenika iz Porschea.
No, najvažnije tehničke karakteristike "ukazuju na zapanjujuću sličnost s jednim od motora BMW-a", naveo je novinar.
Naravno, u članku poljskog autora ne može se vidjeti nikakva detaljna ili komparativna analiza dotična dva motora. Inače, odgovori na ova pitanja su već više puta dani, i to prilično detaljno.
Prema riječima glavnog konstruktora Vadima Pereverzeva, motor je napravljen u suradnji s Porscheom, ali prema tehničkim specifikacijama FGUP NAMI.
"Sve parametre budućeg motora postavili su ruski inženjeri u skladu sa zahtjevima projekta. Ovo se, između ostalog, odnosi na dinamiku vuče i gabarit, kako bi se sve savršeno uklapalo u strukturu automobila. Motor su rame uz rame napravili ruski i njemački inženjeri. Motori se sastavljaju u FGUP 'NAMI'. Nema nikakve unifikacije s Porscheom. Motor je originalan", objašnjava za Russia Beyond Hrvatska Vadim Pereverzev.
"Po ruskoj blogosferi se raširio mit o tome da je NAMI iskopirao ovaj motor s BMW 4.4, ali, kada se razumijete u to kako bavarski S63/N63 motori rade, lako možete primijetiti razliku s motorom 'Aurusa'. Prije svega, turbokompresori EMP strojeva se nalaze na vanjskoj strani bloka cilindara, a ne unutra. Drugo, sami turbokompresori su jednopotezni, a pravi ih tvrtka IHI. Treće, transmisiju svih vješanih dijelova obavljaju lanci (njih su četiri) - što je bio zahtjev klijenata iz FSO, a svi lanci imaju isti rok trajanja koliko i motor. Četvrto, "Aurus" - također prema zahtjevima klijenata - koristi servoupravljač čija je pumpa smještena unutar pogonskog bloka", navodi novinar časopisa Autorevija.
Tako se ispostavilo da gospodin Kublik informacije za svoje "raskrinkavajuće" članke dobiva od anonimnih "hejtera" s interneta, a ne od tehničkih stručnjaka.
Podsjećamo da je federalno poduzeće NAMI radilo na projektu razvoja "Jedinstvene modularne platforme" od kraja 2012. godine. Rezultat toga je jedinstvena modularna platforma i niz automobila baziranih na njoj. Cijela obitelj uključuje sedan, limuzinu (običnu i oklopnu), minibus, terensko vozilo i motocikl.
Nedavno je postalo poznato da su automobili "Aurus" bili rasprodani dvije godine unaprijed. To dodatno potvrđuje postojanje velikog zanimanja za ruski brend.