Dva su ključna uzroka
Kilometarske kolone kamiona na Bijači: ''Svaki dan po čitav dan čekamo''
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Ogromne su gužve na graničnom prijelazu Bijača, i sa strane Republike Hrvatske prema Bosni i Hercegovini i obrnuto.
Vozači kamiona su nezadovoljni i ljuti jer radi cjelodnevnog čekanja neće stići odraditi turu na vrijeme.
Čekanje
''Nama je onemogućeno da radimo, ne možemo stići te ture što smo prije vozili da prevezemo jer dan provedemo na granici i ne možemo voziti. Nismo obaviješteni o bilo kakvoj promjeni procedura i gužve su ogromne'', rekao je za Bljesak.info jedan od vozača kamiona koji se nalazi u koloni.
Kako je kazao vozač kamiona, uvedeno je upisivanje kamiona te carinik, koji je postavljen u kuću, presporo radi.
''Svaki dan po čitav dan čekamo'', rekao nam je.
Vozači se slažu da su nastale veće gužve otkako se dogodila nesreća u Jablanici te sav promet iz Ploča ide kamionima, ali pitaju kako to da promet nekada ide brže, a nekad se ni ne miče.
''Očigledno je problem u sustavu, jer ako nekad ide brzo, ne vidimo razloga zašto je danas kilometarska kolona. Često se dogodi, je li do smjene, očigledno ima i do toga, da neki radnici bolje rade ili brže, ja ne znam ali danas je kolona sigurno duga tri kilometra, spojilo je obje granice'', rekao nam je drugi vozač, izražavajući nezadovoljstvo i pozivajući nadležne da hitno nešto rade.
''Mi smo ovdje svaki dan. Problem je velik, treba se nešto pokrenuti da vide da nije idealno, da trebaju barem dva carinika, a ne jedan. Problem postoji duže vrijeme ne samo sada. Ok slažemo se s tim da se pogoršalo nakon Jablanice te da je bio problem i s kućicom koju je kamion zakačio, ali treba poboljšanje da li da pojačaju ljude, drugačije bi bilo da dvoje ljudi radi, Kako na granici Republike Hrvatske, pojačaju brojčano ljude da ide brzo, to bi i nama doprinijelo i pomoglo te ubrzalo naš rad. Ne tražimo ništa nemoguće'', rekao je vozač koji je jutros od pola 11 na granici, a tek sam sada malo prije 17 je ušao na terminal.
Presporo
Kaže kako je postojala i promjena procedure i obrade dokumentacije i papira, ali sada je presporo, ističući kako se ništa ne radi ručno jer carinik sjedi za računalom i tipka.
Odgovore smo potražili u Upravi za neizravno oporezivanje BiH iz čijeg Odjela za komunikacije nam je rečeno kako su se u posljednje vrijeme dogodila dva problema.
Prvi je nesreća u Jablanici koja je zaustavila željeznički promet, a drugi se dogodio početkom rujna kada je šleper udario u carinsku kućicu na graničnom prijelazu Bijača te ju uništio.
"Sada sve što je išlo željeznicom, ugalj i slično, ide cestovnim prometom, odnosno kamionima. Kažu kako je neki dan bilo 40 kamiona uglja i onda dođe do zastoja", pojasnili su nam iz Uprave za neizravno oporezivanje.
Na pitanje što je se promijenilo nakon što je šleper udario carisnku kućicu, kazali su nam kako je uveden novi sustav. On podrazumijeva da se od uvoznika uzima ime i prezime vozača, kao i broj kamiona te se sve radi ručno.
"Taj sustav neće ostati. Vjerojatno će se sustav vratiti u normalno funkcioniranje. Jedino što će ostati i dalje je taj problem što je cijeli željeznički promet prebačen na cestu", pojasnili su nam.
Dodali su i kako će se gužve vjerojatno nastaviti jer je nesreća koja se dogodila u Jablanici značajno povećala teret na cestovni promet te uzrokovala dodatne gužve.