Zimski uvjeti
Jeste li spremni za zimske uvjete vožnje?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Jeste li znali da se kontakt između ceste i automobila ostvaruje na jednom relativno malenom dijelu dodirne površine između gume i ceste? Upravo ta kontaktna površina od presudne je važnosti za sigurnost upravljanja vozilom. Ulaganje u kvalitetne gume svakako je najbolja investicija jer nije samo riječ o gumama nego i o vašoj sigurnosti, ali i onih koje vozite.
Klasična dubina profila zimskih guma iznosi 8 milimetara, te one sadrže gotovo pet puta više odvodnih kanala i šara od ljetnih guma, što im omogućuje učinkovitije izbacivanje i odvođenje vode postrance i iza gume.
Zahvaljujući dubljoj šari, one imaju znatno bolje prianjanje i kraći zaustavni put prilikom kočenja. Često se vozači odlučuju na kupovinu guma izrađenih od sastava koji pokušava zadovoljiti ljetne i zimske potrebe. Osim što su cjenovno povoljnije, one su zapravo slabije rješenje.
Obavezno provjerite godinu proizvodnje gume. U sklopu DOT oznake na gumi, nalazi se trocifrena ili četverocifrena oznaka. Trocifrena oznaka se koristila do 2000. godine, pa takve gume valja izbjegavati, dok četverocifrena oznaka garantira da je guma proizvedena nakon 2000. godine.
Prve dvije oznake označavaju tjedan proizvodnje, dok se posljednje odnose na godinu. Ako se odlučite za kupnju polovnih guma, tu je potrebno dosta opreza jer nikada ne možete biti sto posto sigurni što kupujete. Nemojte kupiti jeftiniju varijantu koja može ugroziti vašu sigurnost.
Podsjećamo vozače da je od 15.11. do 15.04. na snazi zakonska obaveza posjedovanja zimske opreme.