Vozili smo Citroen C5X
Dovoljno za ulazak u veliku raju?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Nije ni SUV, nije ni limuzina, nije ni coupe, nije ni karavan, a od svega toga je pomalo – novi Citroen C5X izazvao je prilično oduševljenje automobilskih novinara, a ni odziv kupaca u zapadnim zemljama nije loš. U međuvremenu se pojavio i brat Peugeot 408, koji je samo potvrdio kako se na ovaj krosoverski tip automobila itekako ima računati u budućnosti. Barem onoj koju piše koncern Stellantis.
Jednako kao što se nije tako lako snaći u svim tim oznakama modernih Peugeota, gdje ako ispustite samo jednu nulu zapravo možete otići potpuno krivo, tako je i kod Citroena svojevrsna gungula. Korporativni dizajnerski potpis kao nikada do sad ujedinjuje sve modele marke, tako da je jako teško razlikovati ih, osim ako ne stoje jedan uz drugi (a i tad je to ozbiljan posao), a i nazivi pomalo zbunjuju.
Ukupan dojam: Dobro, opasni, otkud sad ti?
Ipak, model C5 Aircross je sad više klasičan SUV, dok je ovaj novi C5X još dalja šetnja krosoverskim stazama, ali i na neki način pokušaj da se apsorbira nedostatak klasične limuzine pod znakom Citroena (C5 je umirovljen), ako, naravno, ne računamo sestrinsku marku DS, koja kao DS9 ipak nudi nešto više za ljubitelje klasične elegancije.
Agresivan dizajn, kako sprijeda, tako i straga, ali i sa bokova, čini novi C5X vrlo atraktivnim vozilom na parkingu, makar mu svjetlije nijanse bolje leže i bolje ga otvaraju nego crna sa testa. Predanost detaljima, kako napolju, tako i iznutra, vidljiva je na svakom koraku. Kao i razigranost, da ne kažemo, hrabrost dizajna. No, ništa novo kod Citroena koji je vratio dobar dio nekadašnje smjelosti u dizajnu.
Citroen C5X veliki je komad automobila, postavljen na velike kotače i kao takav veoma agresivno nastupa u okolini. Što je, da se odmah ne lažemo, potpuno u suprotnosti sa njegovim karakterom. Naime, čak i u sportskom modu vožnje, Citroen C5X nema sportske ambicije, samo je nešto tvrđi.
Udobnost/Upravljanje: Drugačiji od svih
Upravljivost i opći dojam više podsjećaju na vremena kada je bilo važnije da ljulja, a ne da žulja. Posebno je to istaknuto u komfornom načinu vožnje, kada se C5X ljuljuška kao automobili sedamdesetih (na pamet mi je čak pala i nedavna vožnja u Mercedesu W123). Dakle, namješten je na udobnost i vožnja našim cestama svoji se na to da ćete se rijetko utrkivati s drugima. Svoj pravac, svoja vožnja i pomalo. Ne znači to da nećete moži pretjecati, ali ipak C5X nije vozački nastrojen auto. Moguće je da će više uživati putnici.
Udobnosti bi trebala pridonijeti senzorska pomoć ovjesu, koji onda drži auto na optimalnoj udaljenosti od tla (moderna i jeftinija zamjena za nekada slavljeni i hvaljeni Citroenov hidropneumatski ovjes), ali pobajviše sjedala, koja su naglašeno udobno projektirana i postavljena.
Iako svi hvale Advenced Comfor pristup, kako ga Citroen zove, moramo naglasiti da ipak ne očekujete udobnost kao kod velikih premiuma, jer nekada mekano ne znači i udobno na duge staze, a komfor je rastezljiv pojam koji ne znači samo puku udobnost „pod guzicom“, nego se računa kao ukupan skup utjecaja na to da se vozač i putnici ne umore na dugom putu.
Nećemo sada o svim detaljima, ali reći ćemo kako se ipak vidi da C5X dijeli platformu s manjim automobilima iste marke, a s njima i nedostatak osjetne bočne i leđne potpore.
Unutrašnjost: Citroen gura po svom
S druge strane, boravak u Citroenu C5X je ugodan. Sviđa nam se što je displej pred volanom veoma racionalno odmjeren, središnji displej je očekivano malo zamršeniji, kao i kod svakog Citroena (govorimo o iskustvu vozača drugih marki automobila), ali ovaj put do poda naklon za izmještene komande klime, koje su sa displeja sišle ispod, i to u obliku klasičnih okretnih prekidača – koji ne samo da su kao takvi jako korisni, brzo reagiraju i ne ometaju u vožnji – nego i prekrasno izgledaju.
Unutrašnje uređenje tipično je za sve nove Citroene. Mnoštvo tehnologije nalazi s upakirano u fine materijale i solidnost je osjetna na svakom koraku. Čim zatvorite vrata i čujete onaj savršeno prigušeni „tup!“, znate da se oko C5X-a Citroen poprilično potrudio. Tek boljim pogledom pronaći ćete i određene prečace i dosta elemenata koje model dijeli sa ostalima iz Citroenovog cjenovnika.
Pogon: Dva benzinca i ovaj PHEV hibrid
Između par PureTech benzinskih motora (1,2/130 KS i 1,6/180 KS) i hibridnog pogona, na test smo dobili ovaj zadnji. Skuplji je od benzinaca između 15.000 i 25.000 KM, a top opremljen i sa cijenom od blago preko 100.000 maraka obvezuje nas da ponekad budemo i kritičniji nego bi inače bili da je automobil jeftiniji za barem trećinu.
Naravno, uvijek će nad glavom lebdjeti ono pitanje što se sve danas može kupiti za 100.000 maraka i vrijedi li ovaj Citroen toliko. No, svjedoci smo kako se mnogo toga zapravo više ne može kupiti za 100.000 maraka i da mnogi proizvođači koji nisu, u najmanju ruku, tako prepoznatljivi kao Citroen i nemaju tu tradiciju posebnosti, odavno bježe preko ove cifre.
Imati ga u praksi: kako to zapravo izgleda?
PHEV varijanta, dakle, hibrid koji punite na kabel, a u isto vrijeme će vam C5X puniti i motoru revezibilnom modu odašiljanja snage, sastoji se od benzinca sa 1,6 kubika (taj se može kupiti i bez hibridne varijante, zove se tada PureTech) koji sam razvija 180 konjskih snaga i elektromotora koji nudi 110 KS, ako vozite samo na struju, a za to će vam biti potrebna i baterija od 12,4 kWh. Sustav nudi zapravo spregnutih 225 KS o 360 Nm okretnog momenta, što danas nije sportski, ali je sasvim dovoljno, uz ubrzanje od 0 do 100 za nekih 9 sekundi.
Mi smo na testu probali iskušati vožnju bez priključivanja automobila na utičnicu, samo sa korištenjem običnog motora i elektromotora i stvari stoje otprilike ovako – trošit ćete oko 7,5 litara goriva u prosjeku, ako ne vozite taktički, a pod taktičkom vožnjom podrazumijevamo da vikendom idete negdje malo dalje i pritom na otvorenoj cesti napunite elektromotor, pa po povratku onda imate otprilike 30tak kilometara vožnje na čistu struju.
Pitanje broj jedan: Može li samo na struju?
Tvornica propisuje 40 km dosega, ali to je klasični optimizam, pogotovo kada imate uključenu klimu. E sad, tih 30 kilometara dosega po ravnom znači i da možete voziti po gradu čitav tjedan, osim ako baš ne izlazite iz automobila, jer kao što znamo, električni auti najštedljiviji su po gradu. Ili ako ne vozite uzbrdo, jer onda baterija curi k'o da je šuplja.
To znači da od kuće do posla /škole, po ravnom možete voziti od ponedjeljka do petka, pa onda opet benzinac palite za vožnju izvan grada (zapravo palite hibridni pogon, prilikom kojeg se i baterija nadopunjuje) i onda shvatite smisao hibridnog pogona. Uvijek, ako zagusti imate na raspolaganju čisto benzinski motor.
I uvijek, ako nećete za vikend nigdje, imate utičnicu za obnovu električnog ciklusa. U skladu s navedenim ukupna potrošnja benzina i struje pada na nivo posjedovanja dizelaša. Što će vas obradovati skoro kao i još nekoliko odličnih strana ovog Citroena
Pitanje broj dva: Čega unutra još ima?
Jedna od poslastica C5X-a je poluatomatski „robot“ u vožnji, pouzdan je i dobro obavlja svoj posao, kao naredna evolucija adaptivnog tempomata odmara vas kad vam odmor treba. Svjetla su odlična, a automatska prilagodba njihove visine i daljine, kao i automatska prilagodba retrovizora situaciji oko vas i potrebama u vožnji za svaku su pohvalu.
Isto tako, HUD displej na vjetrobranu sve je što vam u vožnji, pogotovo noćnoj, treba. I ambijentalno osvjetljenje je fino projektirano, nema napadnih elemenata, sve je tu radi ugode i da ne smeta u vožnji. Opsluživanje komandi je lako, čak i za Citroen ne previše komplicirano, osim već spomenutih menija na glavnoj konzoli, gdjhe ćete se morati malo navikavati, pogotovo ako ste novi u Citroenu.
Dvozonska klima je veoma dobra, automatski mjenjač i komande modova vožnje su logični i praktični.
Sitnice: Čas ste oduševljeni, čas vas to isto smeta
Također, C5X ima sjajnu izolaciju od vanjskog svijeta – specijalno projektirana stakla na prozorima zbilja čine unutrašnjost veoma tihom. I zato se možda motor na jakom gasu tako nezgodno čuje, jer izbija zvuk negdje iznutra. U CX5 se lijepo voziti i zato jer vidite sve kroz retrovizor, ali unazad. Staklo na petim vratima je ogromno i preglednost je maksimalna.
No, zato vam unutrašnji retrovizor smeta za vožnju naprijed. Skriva, nećemo pretjerati, pola šoferšajbe. Također, stražnje staklo, ono veliko i pregledno, ima manu – nema brisač, pa u prljavim uvjetima vožnje, kakvih u Bosni i Hercegovini ima na bacanje, ipak straga nećete dobro vidjeti!
Ključno pitanje: Ima li kome i čemu? Ima!
Stvari koje mogu i moraju bolje su svakako već spomenuta velika buka benzinca kada vam zatreba „forsaž“, direktnije upravljanje i malo više osjećaja za volanom, kao i ukupan dojam u vožnji, koji je malo „artificial“.
Također, makar se reklamira kao putna limuzina, osim izdašnog prostora za sjedenje, na zadnjim sjedalima C5X previše „zbija“ prostor za glavu viših putnika. No, ukupan izgled i nastup Citroena C5X su dovoljni da smo privukli dosta pažnje.
A dosta prolaznika nam je čestitalo na odličnom izboru auta! Zanimljivo, s obzirom da često automobili koji hoće biti sve, na kraju ne budu ništa.
Moguće je kako je Citroen C5X sasvim druga priča. I dalje auto za one malo veće individualce, ali u ova luda vremena nimalo lud izbor.