Bernska konvencija
Bosni i Hercegovini naloženo da zaustavi eksploataciju ruda u Varešu
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Tajništvo Bernske Konvencije pri Vijeću Europe naložio je nadležnim vlastima u Bosni i Hercegovini da zaustave eksploataciju ruda u Varešu dok se ne razjasne činjenice koje je u svojoj tužbi iznijela Hajrija Čobo, ekološka aktivistica iz Kaknja.
Tajništvo je također izrazio žaljenje zbog izostanka službenog odgovora vlasti u Bosni i Hercegovini, koja je potpisnica Bernske konvencije, ključnog sporazuma posvećenog zaštiti biljnih i životinjskih vrsta te očuvanju njihovih prirodnih staništa, piše Raport.
Rudarska aktivnost
Tajništvo izražava ozbiljnu zabrinutost zbog problema koje je podnositelj tužbe iznio u vezi s rudarskom aktivnostima kompanije Adriatic Metals u Varešu, što potencijalno dovodi do gubitka vrsta, degradacije staništa, zagađenja zraka, vode i tla te općenito štetnih posljedica za ekosustav, objavio je NGG Park prirode Trstionica i Boriva.
Također je istaknuta zabrinutost zbog nedostatka sudjelovanja javnosti u procesu donošenja odluka, posebno kada je riječ o lokalnom stanovništvu.
Od obje strane, a posebno od vlasti u Bosni i Hercegovini, zatražena je dostava ažuriranih izvještaja o ovim pitanjima za nadolazeći sastanak Sekretarijata u proljeće 2024. godine.
Pravni postupak
Ovom odlukom je potvrđeno da se pravni postupak protiv Bosne i Hercegovine nastavlja nakon što je Tajništvo Bernske Konvencije krajem prošle godine u cijelosti prihvatio tužbu zabrinutih građanki i građana iz Kaknja okupljenih u neformalnu grupu Park prirode Trstionica i Boriva.
U navedenoj tužbi je istaknuto da je izdavanjem koncesije za eksploataciju teških metala na izuzetno vrijednom i biološki raznolikom, ali istovremeno osjetljivom području, Bosna i Hercegovina prekršila odredbe Bernske konvencije.
Time je ozbiljno ugrozila opstanak rijetkih i strogo zaštićenih biljnih i životinjskih vrsta.
Podsjetimo, 2021. godine objavljeno je da je Britanska kompanija Adriatic Metals, vlasnica Eastern Mininga koji posjeduje koncesiju za istraživanje i eksploataciju u Bosni i Hercegovini, na Projektu Vareš s dva istražna lokaliteta Veovača i Rupice, gdje se nalaze značajne količine plemenitih metala, načinila je Procjenu utjecaja na okoliš i društvo (ESIA) u skladu s najboljim međunarodnim praksama.
Inače, 2020. godine kompanija Eastern Mining potpisala je Aneks 4 ugovora o Koncesijskom odobrenju sa Ministarstvom gospodarstva Zeničko-dobojskog kantona kojim se pored cinka, olova i barita, odobravaju i prava na zlato, srebro i bakar potvrđena višegodišnjim geloškim istraživanjem, što je Centar za isztaživačko novinarstvo ocijenio kao ''čašćenje svjetskih trgovaca rudama''.