4ADA
Čapljina okupila najveće stručnjake koji diskutiraju kako riješiti problem otpada
Tekst članka se nastavlja ispod banera
''Dobro upravljanje i pametno gospodarenje otpadom – 4ADA'' naziv je konferencije koja je u petak otvorena čapljinskomu hotelu ”President”.
”Udruga ”Life”, zajedno s Vladom HNŽ-a, Gradom Čapljinom i ”Cleantech HUB” znanja Sveučilišta u Mostaru organizirali su ovaj događaj koji u prvomu redu tematizira neodgovarajuće zbrinjavanje otpada na hercegovačkomu kršu, s naglaskom na moguće dalekosežne posljedice neadekvatnosti čapljinske deponije ”ADA”, smještene u samomu središtu Grada još od 1950. godine.
''U vremenu energetske krize čiji smo svjedoci teško je povjerovati da svakodnevno u otpadu nepovratno odlažemo ogromne količine sirovina i energenata pri tome ne razmišljajući da odbacujemo neiskorišten vrijedan resurs'', poručeno je na samom otvaranju konferencije.
Uz domaćina, čapljinskog gradonačelnika dr. Smiljana Vidića, konfrenciji su nazočili i predsjednik Federacije Marinko Čavara, predsjednik Vlade HNŽ Nevenko Herceg, potom zamjenik ministrice vanjskih poslova Josip Brkić...
''Odbacujući ono što nam više nije potrebno u obliku smeća mi onečišćujemo i zagađujemo okoliš u kojemu živimo čime izravno narušavamo kvalitetu vlastitog života i osobnog zdravlja'', poručio je na samom otvaranju čapljinski gradonačelnik Smiljan Vidić.
Dodao je kako je, osim rješenja koja će ponuditi konferencija, važno djelovati na svijest građana.
''Važno je da znamo kako bacamo otpad i gdje, da smo svjesni da to ne možemo raditi kako dosta često ljudi rade - bacajući otpad svuda'', dodao je.
''Otpad je gorući globalni problem današnjice u cijelomu svijetu, tako i u BiH. Čapljinska ”ADA” jest legalna, ali je potpuno neadekvatna deponija i s obzirom na prijetnje koje ona objektivno nosi po okoliš i zdravlje ljudi, želimo osvijestiti i širu javnost i mjerodavne instance vlasti na svim razinama, kako u BiH tako i u susjedstvu, da to nipošto nije problem Čapljine, nego potencijalna opasnost za cijelu regiju pa i za južni prostor Republike Hrvatske'', poručila je Ana Buljubašić, predsjednica organizacijskog odbora konferencije.
''Cilj konferencije ”4ADA” jest ponuditi rješenja, tehnologije, znanstvena i stručna mišljenja, na koncu i potaknuti rješavanje pitanja desetljećima stare čapljinske deponije'', dodala je Buljubašić.
Na Konferenciji će kroz uvodna izlaganja i tri panela (Zdravlje i okoliš / Tehnološka rješenja / Financijska rješenja), o utjecaju otpada na okoliš i ljude te o načinu odlaganja i trajnoga rješavanja otpada, govoriti vodeći stručnjaci za zaštitu okoliša, proizvođači opreme za različne oblike uporabe otpada, predstavnici akademske zajednice koji su izravno sudjelovali u oblikovanju učinkovitih centara za upravljanje otpadom, te toksikolozi i liječnici, ali i predstavnici državne, entitetske, županijske i lokalne vlasti.