Opasnost za sve
Četrnaest milijuna tona mikroplastike na morskom dnu
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Dna svjetskih mora prekirivena su s 14 milijuna tona mikroplastike, što je posljedica bacanja goleme količine smeća u oceane svake godine, objavila je australska nacionalna znanstvena agencija CSIRO.
Količina sićušnih onečišćivača 25 je puta veća u odnosu na pretpostavke proizašle iz ranijih lokalnih studija, navodi CSIRO koji svoje istraživanje naziva prvom globalnom procjenom količine mikroplastike na dnu mora.
Stručnjaci su robotskom podmornicom prikupljali uzorke s dubina i do 3000 metara u podmorju južne Australije.
"Naše je istraživanje pokazalo da su duboki oceani poput odvodnih kanala za mikroplastiku", rekla je voditeljica projekta Denise Hardesty.
"Iznenađeni smo što smo pronašli toliko mikroplastike na tako udaljenim lokacijama", dodala je, prenosi HINA.
Znanstvenici, koji su svoj rad objavili su časopisu Frontiers in Marine Science, kažu da područja s više plutajućeg smeća na površini imaju više mikroplastike na svojem dnu.
"Plastika koja završi u oceanima propada i raspada se na sitne dijelove, a rezultati jasno pokazuju da mikroplastika završava na njihovu dnu", pojasnila je znanstvenica Justine Barrett.
Hardesty je stoga pozvala na hitnu akciju pronalaska rješenja za zagađenje mikroplastikom koje utječe na ekosustave, život u divljini i na zdravlje ljudi.
"Vlade, industrija i zajednice moraju raditi zajedno na tome da značajno smanje količinu smeća koje vidimo uz naše plaže i u našim morima", rekla je.