Prijedor
Ekološka dozvola za rudnik Bistrica proglašena nezakonitom, ali se ugalj i dalje kopa
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Ekološka dozvola za rudnik Bistrica kod Prijedora je nezakonita. Potvrdio je Okružni sud u Banjaluci. Usprkos tome, Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS-a ignorira presudu, pa radovi na iskopavanju uglja i dalje traju. Mještani kažu da su dobili pravnu bitku, a iz Centra za zaštitu životne sredine u Banjaluci ističu da se čeka izlazak inspektora na teren, koji će zabraniti daljnje radove.
Koncesionar firma "Drvo Eksport" iz Teslića ne može vršiti iskopavanja uglja u Bistrici, presudio je Okružni sud u Banja Luci. Iako radovi još nisu obustavljeni, mještani ovog sela zadovoljni. Ostvarili su, kažu, pravnu pobjedu i ovo je značajan iskorak ka očuvanju sela.
Prekršene sve procedure
"Ekološka dozvola, ovakva kakva jeste, nije nikada ni trebala biti izdata, jer nisu ispunjeni osnovni uvjeti. Prekršene su sve procedure. U Ministarstvu za prostorno uređenje kao da sjede ljudi koji nemaju veze ni s pravom ni sa strukom", kaže mještanin Bistrice Zoran Ninić, prenosi Federalna.ba.
''Drago mi je što je neko stao na stranu pravde i što je sud poništio ekološku dozvolu za ovaj rudnik u Bistrici'', poručuje mještanka Bistrice Radmila Zrnić.
Odluka suda uslijedila je nakon tužbi mještana i Centra za zaštitu životne sredine, iz kojeg poručuju da je ekološka dozvola izdata bez izrade studije utjecaja na životnu sredinu.
"Sud je potvrdio ono što mi sve vrijeme govorimo - da su radovi tamo počeli prije nego što je izdata koncesija i prije nego što su pribavljeni izvještaji za izdavanje ekološke dozvole", ističe advokat mještana Dragana Stanković.
Inspektori trebaju na teren
"To znači da bi republički vodni, ekološki i rudarski inspektor trebali što prije izaći na teren i utvrditi činjenično stanje i, po nama, da donesu rješenje o obustavi radova", objašnjava Redžib Skomorac, pravni savjetnik u Centru za životnu sredinu Banja Luka.
U resornom ministarstvu kažu da oni nisu nadležni za obustavljanje radova, a da su ekološku dozvolu izdali poštujući sve zakonske procedure. Ispoštovat će, kažu, odluku suda i donijeti novi akt.
"Postupku izdavanja ekološke dozvole za eksploataciju uglja na ležištu ‘Bistrica’ prethodio je postupak procjene utjecaja na životnu sredinu. Također, izdavanju ekološke dozvole prethodilo je i izdavanje Lokacijskih uvjeta za eksploataciju uglja na ležištu ‘Bistrica’", navode iz Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS-a.
Jedna od ključnih tačaka presude odnosi se na zaštitu rijeke Crljenice, koja je izvor pitke vode i koja je rudarenjem ozbiljno ugrožena. Iskopavanje uglja nanijelo je selu ozbiljnu štetu, stvoreni su brojni odroni, ugroženi privatni posjedi i teško je da se sve može vratiti u prvobitno stanje.