Borba

Kraljuštica: Rijeka 'izbacila' hidrocentralu, investitor se vraća, inspektori ne vide ništa...

Značajna oštećenja pretrpjele su i male hidroelektrane (mHE) "Kraljuštica 1" i "Kraljuštica 2", a obje mini hidroelektrane su u vlasništvu tvrtke Amitea II d.o.o. Mostar, puštene u pogon 2015. godine.
Gospodarstvo / Ekologija | 23. 11. 2024. u 11:17 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Mještani i udruge nakon razornih poplava žele zaštiti prirodu od ljudske ruke, koja trčeći za kapitalom uništava ono što nam je priroda dala.

U mjestu Pržice kod Konjica, mještani i udruga Aarhus centar bore se za zaštitu rijeke Kraljuštice, koja se u razornim poplavama u listopadu oslobodila od okova mini hidroelektrane, te je cjevovode izbacila iz svog korita.

Pukotine u brdima

Značajna oštećenja pretrpjele su i male hidroelektrane (mHE) "Kraljuštica 1" i "Kraljuštica 2", a obje mini hidroelektrane su u vlasništvu tvrtke Amitea II d.o.o. Mostar, puštene u pogon 2015. godine.

''Nakon poplava stanje na području oko rijeke Kraljuštice, a pogotovo na lokaciji gdje su bile MHE, je potpuno promijenjeno, pojavile su se pukotine u brdima iznad MHE na širem području. Tlo se pokrenulo i sada je potrebno da nadležni procijene što se može očekivati u budućnosti, a što je potrebno kao hitne mjere poduzeti. MHE su prošlost trenutačno, nisu u funkciji i voda je odnijela dijelove infrastrukture, pojavila su se ogromna klizišta i provalije na lokaciji pristupnih puteva i cjevovoda'', rekao je za Bljesak.info Zejd Soto, predstavnik neformalne grupe građana ''Vratimo Kraljušticu'', govoreći o tome kakvo je trenutačno stanje na terenu.

No, vlasnici ovih mini hidroelektrana ne odustaju i ignoriraju znakove koje je priroda dala.

''Mi svakodnevno svjedočimo užurbanim radovima na pokušaju ponovnog pokretanja MHE. Moguće i da se pokušavaju sakriti dokazi o havariji povezanoj sa MHE. Nove cijevi se odvoze na lokaciju i mehanizacija je na terenu'', kaže Soto.

Ranije je Aarhus centar u BiH pokrenuo inicijativu za inspekcijski nadzor, jer su bila primjetna klizišta u koritu rijeke, a Soto kaže kako je vodni inspektor je obavio nadzor i ''proglasio se, rekao bih, nenadležnim za sve sto je zatekao i konstatirao''.

Inspektor nije primijetio klizište

''Čak je napisao da nije primijetio klizište. Koliko znam ponovno je traženo da se inspekcija bavi poslom koji joj pripada, i da sve aspekte nadzora i potencijalnih rizika verificira'', dodao je Soto.

Kaže, da se od nadležnih, nažalost nitko ne oglašava, te da inspekcije ne žele doći raditi svoj posao.

''Aarhus centar se obratio Federalnoj upravi za inspekcijske poslove, zahtijevajući izlazak urbanističko-ekološke, šumske i vodne inspekcije na teren. Nažalost, jedino je Federalni vodni inspektorat reagirao. Planiramo uputiti žalbu kako bismo dobili očitovanje i od urbanističko-ekološke i šumske inspekcije, jer su nam ti podaci od ključne važnosti. Što se tiče nalaza Federalnog vodnog inspektorata, navedeno je da na terenu nisu primijetili alarmantne pokazatelje koji bi ukazivali na to da su mini hidroelektrane izazvale bujične poplave, niti su utvrdili povezanost između mini hidroelektrane i klizišta. Međutim, inspektorat je istakao da njihovi stručnjaci nisu kvalificirani da sa sigurnošću utvrde jesu li mini hidroelektrane uzrok klizišta ili da ih precizno detektiraju'', kaže Azra Šehić-Kustura PR Udruženja Resursni Aarhus centar u BiH.

Maltretiranje

Prije poplava, koritu rijeke bio onemogućen pristup, i postavljane su ograde, a Soto komentirajući tu situaciju kaže kako je investitor po završetku izgradnje i puštanju u rad MHE blokirao pristup koritu rijeke, zaključao puteve i ''na svojevrstan način naložio zaposlenicima da maltretiraju i sprječavaju ljudima prolaz i kretanje uz korito rijeke Kraljuštice''.

Trenutačno kaže nije na snazi taj režim jer se odvijaju radovi na pokušaju sređivanja stanja, u svrhu, smatra Soto, ponovnog zarobljavanja rijeke i njenog korita.

''Devastacija rijeke, posljedice poplava iz listopada su odgodile život uz rijeku Kraljušticu. Osobno sam planirao projekte na svom imanju koje je djelomično nastradalo. Željeli smo raditi i živjeti na tom području ali nismo sigurni što će sve pratiti život nakon svega. Sve što se događa stimulira i ubrzava odlazak ljudi s tog područja, onima koji su planirali povratak umnogome dati su razlozi za odustajanje. Ne izgleda da se budućnost čini pozitivnom nikako. Rijeka je život ali evo dokaza da kada se prema njoj odnosimo kako je to bio slučaj zadnjih godina, rijeka može biti i nestanak života'', rekao je Soto.

Šaljući poruku javnosti i nadležnim donositeljima odluka, kaže kako će mještani učiniti sve da se suprotstave nastavku ovakvog odnosa prema Kraljuštici.

''Osjećamo da je to jedina opcija. Želio bih da i nadležni shvate da je to tako. Nadam se da će se mještani koji do sada nisu aktivno sudjelovali ohrabriti i pridružiti se našem pokretu. Pokušava ih se odvratiti od toga, raznim metodama se koriste ali vjerujem da će na kraju ishod biti pozitivan'', kaže Soto.

Prosvjed

Iz Aarhus centra u BiH su obavijestiti sve zainteresirane građane i građanke da se prosvjed, planiran za petak odgodio zbog vremenskih nepogoda, zbog sigurnosti svih sudionika/ica i optimalnih uvjeta za održavanje događaja, te su ga pomjerili na novi datum.

''Novi termin bit će uskoro objavljen, a sve detalje ćemo pravovremeno podijeliti putem naših službenih kanala. Zahvaljujemo na razumijevanju i podršci te vas pozivamo da ostanete uz nas u ovoj borbi za zaštitu naših prirodnih resursa i zajedničkih interesa'', poručili su.

Kopirati
Drag cursor here to close