Upozorenje UN-a
Ljeto 2023. na sjevernoj hemisferi najtoplije ikada
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Svjetska meteorološka organizacija (WMO) objavila je u srijedu da je ljeto 2023. na sjevernoj hemisferi Zemlje bilo najtoplije ikada, prenosi Anadolu.
WMO, kao međuvladina specijalizirana organizacija Ujedinjenih naroda, i Europska klimatska služba Copernicus objavili su u srijedu da je kolovoz bio najtopliji mjesec zabilježen od početka korištenja moderne opreme i drugi najtopliji mjesec ikad nakon srpnja ove godine.
Klimatski slom
Kolovoz je bio za oko 1,5 stupnjeva Celzijusa topliji od predindustrijskih prosjeka, što je prag zagrijavanja koji svijet nastoji da ne pređe.
Temperatura okeana, koji obuhvataju više od 70 posto Zemljine površine, bila je najviša dosad i iznosila je skoro 21 stupanj Celzijusa, priopćili su WMO i Copernicus.
"Klimatski slom je počeo", upozorio je generalni tajnik Ujedinjenih naroda Antonio Guterres, navodi se u izvještaju.
Prema Copernicusu, dosad je 2023. druga najtoplija godina u povijesti, iza 2016.
Znanstvenici za porast temperatura okrivljuju klimatske promjene koje je izazvao čovjek zbog sagorijevanja uglja, nafte i prirodnog plina, ali i pritisak prirodne meteorološke pojave El Nino, koja je privremeno zagrijala dijelova Tihog oceana.
Klimatolog Andrew Weaver rekao je da brojke koje su objavili Svjetska meteorološka organizacija i Copernicus ne iznenađuju. Istaknuo je da vlade nisu dovoljno ozbiljno shvatile pitanje globalnog zagrijavanja, te je izrazio zabrinutost da će javnost jednostavno zaboraviti na to pitanje kada temperature ponovo padnu.
Pustoš širom svijeta
"Vrijeme je da globalni lideri počnu govoriti istinu. Nećemo ograničavati zagrijavanje na 1,5 stupnjeva; nećemo ograničiti zagrijavanje na dva stupnja. Sada je sve na palubi kako bi se spriječilo globalno zagrijavanje od tri stupnja Celzijusova – razina zagrijavanja koja će izazvati pustoš širom svijeta", rekao je Weaver, profesor Univerziteta Victoria u Kanadi.
Naučnici su koristili prstenove na drvetu, ledena jezgra i drugo kako bi procijenili da su temperature sada toplije nego što su bile u oko 120.000 godina. Svijet je i prije bio topliji, međutim, to je bilo prije ljudske civilizacije, mora su bila mnogo viša, a polovi nisu bili ledeni.
Dok su temperature zraka i oceana na rekordnoj razini, Antarktik je nastavio bilježiti rekordno male količine morskog leda, priopćila je Svjetska meteorološka organizacija.