Zadaje glavobolje ekolozima

Malo stvorenje stvara velike probleme u dolini Neretve

"U Neretvi je prisutan na cijelom teritoriju. Prije sedam ili osam godina vidio sam prve mungose koji su prešli Neretvu", kazao je Ilić.
Gospodarstvo / Ekologija | 30. 01. 2024. u 11:56 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Sad znamo ono što naši predci nisu: ako životinju s jednog kraja svijeta donesemo u drugi kako bi spriječila širenje neke druge životinje, to obično završi kaotično.

Mnogo je takvih primjera na svijetu, ne treba ih ni navoditi, ali imaju i Hrvati takvo nešto i kod kuće.

Lekcija

Kako piše Jutarnji.hr dovoljno je pogled baciti na Mljet i prisjetiti se kako su preci doveli indijske mungose da tamane zmije, pa biti svjesni da postoji problem.

I to ne samo na Mljetu, nego su se ovi malci proširili na jugu sve do Albanije. Ima ga na još nekim otocima (Korčula, Brač i Šolta), a i na kopnu. Trenutno s njim muku muče u dolini Neretve.

Iako jedu zmije, ovi malci zapravo pustoše sve pred sobom: male gmazove, vodozemce, sitnu divljač i ptice. Ne bi se to na prvi pogled reklo, ali zbog svojeg je apetita ta zvjerčica uvrštena na Popis invazivnih vrsta EU.

Hrvatska je jedina u Uniji u kojoj ima mungosa, pa moraju paziti da se ne prošire dalje.

"U Neretvi je prisutan na cijelom teritoriju. Prije sedam ili osam godina vidio sam prve mungose koji su prešli Neretvu. Nisu bili živi, nastradali su od automobila. To znači da je njima sada prva prirodna barijera rijeka Cetina", kazao je Bariša Ilić iz Ornitološkog društva Brkata sjenica iz Metkovića.

Video: Why you shouldn

'Neškodljivo uklanjanje iz prirode'

Zbog toga je Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije prošli tjedan pokrenula projekt vezan upravo za ovu životinju.

U planu im je najprije postaviti fotozamke da bi otkrili gdje ovih malenih stvorenja najviše ima. Ne zna se, naime, koliko ih je, gdje su i koliko se brzo šire. Potom će, kako su obavijestili javnost, početi 'njihovo neškodljivo uklanjanje iz prirode'.

Video: Mongooses Stick Together For Survival | Nat Geo Wild

Mali indijski mungos (Herpestes javanicus) živi na području Bliskog istoka i Južne Azije. Premda se širio i samostalno, uglavnom je za to što ga ima na svim stranama svijeta odgovoran čovjek, jer je ta životinja korištena kao način borbe protiv zmija.

Što se same Neretve tiče, problematično je što se tamo naselio, jer u dolini te rijeke brojne ptice žive, zimuju ili se razmnožavaju.

Kopirati
Drag cursor here to close