USAID

Mediji o ekologiji: Nagrađena i priča o zagađenoj Neretvi

Gospodarstvo / Ekologija | 28. 11. 2014. u 13:22 R.I.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Priča o okolišnim dozvolama, zagađenje u Kaknju i onečišćenje Neretve, novinarske su priče koje su nagrađene u sklopu USAID-ova Projekta jačanja institucija vlasti i procesa u Bosni i Hercegovini (SGIP).

Prvu nagradu i novčani iznos od 2.500 KM osvojila je novinarka Sanela Habeš s BH radija 1 prilogom o okolišnim dozvolama. Drugu nagradu i novčani iznos od 1.500 KM osvojio je novinar Mirsad Bajtarević, također sa BH radija 1, prilogom o zagađenju u Kaknju. Za plasman na treće mjesto priznanje Projekta SGIP dobio je reporter Sanel Kajan s Al Jazeere Balkans za prilog o onečišćenju rijeke Neretve.

Natječajem za novinarsku nagradu Projekt SGIP pozivao je novinare iz cijele Bosne i Hercegovine, iz svih medija (novine i časopisi, novinske agencije, radio, televizija, internet portali) da kandidiraju najbolje istraživačke priče o tome kako kreiranje novog Zakona o zaštiti okoliša Federacije Bosne i Hercegovine može najbolje utjecati na očuvanje životne sredine.

''Željeli smo pomoći Federalnom ministarstvu turizma i okoliša da uz sudjelovanje javnosti dođe do što boljeg teksta novog Zakona o zaštiti okoliša. U procesu javnih konzultacija izneseni su različiti prijedlozi poboljšanja zakona. Drago nam je što se u tom procesu mogao čuti glas mnogih zainteresiranih strana'', rekao je Christian Haupt, direktor Projekta jačanja institucija vlasti i procesa u BiH.

Ocjenjivački žiri je u obzir uzeo prijavljene novinarske radove o zaštiti okoliša objavljene u razdoblju od 15. lipnja 2014. do 26. listopada 2014. godine.

Radove za nagradu mogle su predlagati medijske kuće ili agencije, urednici svih medija ili sami novinari autori. Žiri su činili predstavnici Udruženja ''Aarhus centar u BiH'', Vijeća za tisak u BiH, Udruženja BH novinari, Centra za razvoj medija i analize (CRMA) i projekta SGIP.

Projekt SGIP, od svibnja 2013. radi na jačanju kapaciteta institucija vlasti kako bi se usvojile, provele i osigurale efikasnije politike, zakoni i proračuni koji se odnose na ključna pitanja pristupanja Europskoj uniji.

Kopirati
Drag cursor here to close