Nakon katastrofe
Borba s vodenim deponijama traje, u pomoć stiže i brod iz Njemačke: Pitali smo tko sve čisti i gdje se odlaže otpad?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Kao posljedica poplava i pokretanja klizišta koje su zahvatile područja Grada Konjica i općine Jablanica pojavila se nevjerojatna količina smeća, otpada, mulja te velika količina plutajućeg nanosa na akumulacijama HE Jablanica, HE Grabovica i HE Salakovac.
U normalnim uvjetima uklanjanje nanosa na akumulacijama neposredno uz brane vrše Hidroelektrane na Neretvi, Jablanica, tj. Elektroprivreda BiH angažmanom specijalnog čamca u svom vlasništvu i angažujući ovlaštenu firmu za prikupljanje otpada, sa kojom, kako je za Bljesak.info potvrđeno iz ovog poduzeća, imaju zaključen okvirni sporazum.
Akcije čišćenja
''Odmah nakon poplava, odnosno nakon što se osposobila proizvodnja električne energije i osposobile djelomično putne i telefonske komunikacija EP BiH je krenula u čišćenje plutajućeg otpada na akumulacijama HE Grabovica i HE Salakovac. Do sada je na taj način izvađeno oko 4000 m3 plutajućeg otpada'', naveli su.
Međutim, kako se u ovom slučaju radi o enormno velikim količinama plutajućeg otpada, koji značajno prevazilazi do sada pojavljivane količine, kao i stanju elementarne nepogode i prirodne nesreće to prevazilazi i mogućnosti i nadležnosti JP Elektroprivreda BIH. U rješavanje problema u okviru svojih nadležnosti uključila se i Agencija za vodno područje Jadranskog mora, Federalna vodna inspekcija kao i Vlada FBiH putem resornih ministarstava, te je pronađen način kako bi se ukljanjanje otpada nastavilo ovog tjedna.
Osim toga, volonterskim akcijama u organizaciji Ministarstva turizma i zaštite okoliša HNŽ sa akumulacije HE Jablanica je uklonjeno oko 40 kamiona otpada, riječ je o plastičnoj ambalaži i drugom neorganskom otpadu.
‘’Volonterska akcija provodi se u danima vikenda, a započela je vikendom 19./20. listopada. Početno je prikupljan opad samo na Jablaničkom jezeru, mikrolokacije Buturović polje, Ostrožac, Paprasko i brana Jablanica, da bi se akcija proširila i na Grabovičko jezero i rijeku Doljanku. Problem predstavlja činjenica da dobar dio otpada pluta vodenom površinom te je uglavnom nedostupan volonterima. Rješenje je pronađeno na način da je angažiran specijalizirani brod za prikupljanje otpada s vodene površine koji ovih dana stiže iz Njemačke’’, rekli su za Bljesak.info iz Ministarstva turizma i zaštite okoliša HNŽ.
Gdje se deponira sav otpad?
Na teritoriji općine Jablanica veliki je problem deponija, obzirom da je lokalna deponija stradala u poplavama. Za deponiranje materijala pronađena je privremena lokacija neposredno u blizini HE Grabovica. Tu se vrši razdvajanje otpada na organski i neorganski. U ovisnosti od vrste otpada radi se njegovo dalje zbrinjavanje ili upotreba.
‘’Dobar dio prikupljenog otpada predstavlja plastični otpad i on se zbrinjava na način da se odvozi na recikliranje u reciklažna dvorišta. Otpad koji nije za reciklažu, odlaže se na gradski deponiju u Konjicu. Razlog tome je činjenica da odlaganje komunalnog otpada na deponiju u Jablanici nije moguće zbog oštećenog prilaznog puta, ali i novonastalih problema s oborinskim vodama na deponiji’’, objašnjavaju iz ministarstva.
Otpad s divljih deponija
Uz otpad koji je nastao kao posljedica razaranja stambenih i gospodarskih objekata, uočeno je kako je ‘’isplivao“ i otpad s nelegalnih divljih deponija, a vizualnim pregledom učeno je kako postoji mogućnost da je jedan dio otpada i s općinske deponije koja je i sama oštećena u
ovoj nepogodi.
‘’Više informacija znat će se nakon što mjerodavne inspekcijske službe dostave detaljna izvješća. Međutim, već sada jasno je da akcija čišćenja vodotoka mora biti visoko na listi prioriteta ne samo lokalne zajednice i ovog ministarstva, nego i Federalnog ministarstva okoliša i turizma te Fonda za zaštitu okoliša F BiH. Jako je bitno da se aktivnosti ne samo nastave nego i omasove kako bi spriječili da naše rijeke i jezera (p)ostanu velike vodene deponije’’, navode za Bljesak iz ministarstva.
Podsjećamo, iz Javnog komunalnog poduzeća Jablanica dd u stečaju ranije su za Bljesak.info rekli kako je u ponedjeljak 4. studenog, uspostavljena putna komunacija prema gradskoj deponiji Bukovo. Cijeli mjesec se radilo i na raščišćavanju puta do gradske deponije, što je stopiralo i otežalo dio odvoza materijala.
''Trenutno se vrše radovi na čišćenju nasipnog materijala koji je prekrio površinski sloj deponije. Glavna gradska deonija je osim tog nasipa u dobrom stanju'', poručili su iz JKP Jablanica. Iako se mogla čuti i priča, kako je odlomljen dio deponije, te da je to smeće preko Doljanke završilo u Neretvi, iz JKP Jablanica kažu kako ''nije istina da se dio gradske deponije završio u rijeci Doljanci''.