Eko-elektrane
Od kanalizacijskog mulja proizvode toplinsku i električnu energiju
Tekst članka se nastavlja ispod banera
U Beču mikroorganizmi nisu samo zaslužni za pročišćavanje vode, već i za proizvodnju električne i toplinske energije.
Taj pristup omogućava velika eko-elektrana u bečkom postrojenju za prečišćavanje otpadnih voda, u kojoj se od kanalizacijskog mulja proizvodi ekološka energija.
"Od ove godine postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda samostalno generira energiju potrebnu za svoj rad, pa čak proizvodi i višak električne i toplinske energije. Kao rezultat toga imamo oko 40.000 tona manje CO2 emisija godišnje, količina štetnih tvari koja odgovara proizvodnji jednog automobila koji 10.000 puta obiđe svijet. Zaštita klime u Beču započinje već u toaletu", smatra član vlade, Jürgen Czernohorszky iz Sektora za klimu, životnu sredinu, demokraciju i personal.
Uz novu eko-elektranu postrojenje za pročišćavanje voda se transformiralo iz jednog od najvećih potrošača energije u gradu u energetski efikasan projekt.
Eko-elektrana u postrojenju proizvede do 78 GWh struje godišnje, ekvivalent prosječnoj potrošnji 30.000 bečkih domaćinstava. Oko 80% proizvedene električne upotrijebi samo postrojenje, dok se višak napaja u bečku mrežu za osiguravanje električnom energijom.
Proizvodnja energije funkcionira tako što se zagađivači koji se uklanjaju prilikom pročišćavanja vežu u kanalizacijski mulj. Zgusnuti mulj se zatim zagrijava na 38 stupnjeva Celzijevih.
Uslijed nedostatka zraka bakterije razgrađuju organske komponente mulja. Tijekom 25-dnevnog procesa razgradnje proizvodi se kanalizacijski plin, kojeg do 2/3 čini Methan (CH4).
"Obrađeni" mulj se kasnije pali, a dobiveni plin se dalje upotrebljava kao gorivo za velike plinske motore. Tako ne nastaje samo mehanička energija koja se pretvara u struju nego i toplinska koja se može koristiti za grijanje.
Beč kontinuirano radi na energetskoj efikasnosti i obnovljivim izvorima energije. Tako solarne panele postavljaju na krovove, fasade, zidove i površine drugih elektrana.
U gradsko postrojenje za prečišćavanje voda svake sekunde uđe preko 6.000 litara otpadne vode, a u tijeku dana se iz otpadnih voda ukloni preko 100.000 kilograma zagađivača.
Prerada kanalizacijskog mulja pomaže Beču prilikom postizanja cilja klimatski neutralnog grada do 2040. godine.