Edukacija
Mostarci naučili kako napraviti eko-cigle
Tekst članka se nastavlja ispod banera
U subotu je održana prva u nizu eko edukacija koje će Eko HUB Mostar organizirati u nadolazećem periodu za eko aktiviste u lokalnim zajednicama Trebinja, Konjica, Jablanice i Mostara.
Edukacija je održana na permakulturnom imanju Nešto Više, u Humilišanima kod Mostara, a sudionici su bili aktivisti iz neformalne grupe Bulevar prijateljstva, među kojima je bilo i roditelja i djece, sa kojima je nedavno održana prva akcija gradskih jestivih dvorišta na Bulevaru u Mostaru.
Nakon kratkog obilaska permakulturnog imanja, u simuliranoj učionici u plasteniku na balama slame i u prisustvu mnoštva biljaka, Muhamed Garib, permakulturista i agronom, je predvodio teoretski i praktični dio edukacije.
Najprije se govorilo o pogubnom utjecaju plastike na svakodnevni život čovjeka i ulozi plastike u zagađenju okoliša, a zatim su sudionici u praksi naučili kako napraviti eko-ciglu koristeći pet bocu, te sve vrste mekane plastike uključujući jednokratnu ambalažu, vrećice, najlon, iskorištene aluminijske folije i sl. Eko-ciglama se mogu graditi manji projekti, kao što su klupe, zidovi, gredice, kućice za ljubimce i slično, istovremeno čuvajući prirodu od silne plastike koja inače završava na deponiji.
Drugi dio edukacije se fokusirao na učenje metode izrade reznica ljekovitih trajnica, kako bi sudionici dugoročno mogli pripremati nove biljke za svoja dvorišta. U praktičnom dijelu, sudionici su nakon demonstracije, sami pripremili reznice ružmarina i posadili ih u namjenski napravljene posude od tetrapaka, kao primjer ponovnog korištenja materijala prije nepromišljenog odbacivanja na otpad.
Organizirano je i maleno natjecanje među sudionicima za najuspješniju eko-ciglu.
Pobijedila je Džana Keller Mido, a svoju je slatku nagradu darovala novom prijatelju kojeg je upoznala na radionici. Sudionici su kućama otišli sa svojim eko-ciglama i bambus štapovima da mogu nastaviti sa ovom korisnom praksom, te sadnicama ružmarina koje će njegovati do proljeća, kada će ih posaditi u svoje dvorište. Dogovoren je i zajednički projekt gradnje posebnih zidića od eko cigli, zvanih «zagrljaj», oko zarobljenih stabala u betonu u dvorištima sudionika, a u cilju njegovanja stabala i očuvanja zelenila u gradu.
Eko HUB Mostar (UG Nešto Više) jedan je od devet eko HUB-ova raspoređenih širom Bosne i Hercegovine koji djeluju u okviru projekta Misli o prirodi!, a kojeg predvodi Centar za promociju civilnog društva uz financijsku podršku Vlade Švedske, priopćeno je.