Svjetski dan šuma

Pokažimo veću odgovornost i zaštitimo pluća BiH!

Šume su uvjetno obnovljiv resurs, što znači da ih moramo održivo koristiti i unaprjeđivati njihovo stanje, odnosno, riječima znanosti, provoditi gazdovanje koje počiva na osnovnim šumarskim principima trajnosti, polifunkcionalnosti i ekonomičnosti.
Gospodarstvo / Ekologija | 21. 03. 2023. u 14:27 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Širom svijeta danas se obilježava Svjetski dan zaštite šuma, što je odlična prilika da ukažemo na značaj ovih najsloženijih ekosistema na Zemlji, naročito u kontekstu njihovog pozitivnog utjecaja na zdravlje ljudi.

Šume su uvjetno obnovljiv resurs, što znači da ih moramo održivo koristiti i unaprjeđivati njihovo stanje, odnosno, riječima znanosti, provoditi gazdovanje koje počiva na osnovnim šumarskim principima trajnosti, polifunkcionalnosti i ekonomičnosti.

Foto:PR / Šume smanjuju zagađenje zraka, pročišćavaju i čuvaju zalihe vod

Pored nezaobilazne ekonomske funkcije, nužno je stalno ukazivati na ostale koristi koje šumski ekosustavi donose ljudima. Između ostalog, šume smanjuju zagađenje zraka, pročišćavaju i čuvaju zalihe vode, upijaju štetni ugljendioksid, ublažuju posljedice klimatskih promjena i predstavljaju izvore hrane i lijekova. Značajan je i utjecaja koji se odnosi na poboljšanje mentalnog zdravlja ljudi.

Iz Foruma UN-a o šumama (UNFF) ističu da su šume izuzetno značajne za smanjenje siromaštva i postizanje ciljeva održivog razvoja, što potvrđuje i podatak da šumski ekosistemi generira više od 86 milijuna zelenih radnih mjesta širom svijeta, dok oko milijardu ljudi na Zemlji direktno ovisi o šumama kao izvoru sredstava za život.

Foto:PR / Moderno doba obilježava nemaran odnos i svakodnevno uništavanje ovog prirodnog bogatstva

Negativnim utjecajima na šumske ekosustave povećavamo opasnost od izbijanja novih pandemija.

Bez obzira na sve navedeno, svjedoci smo da moderno doba obilježava nemaran odnos i svakodnevno uništavanje ovog prirodnog bogatstva. To je, nažalost, posebno izraženo u Bosni i Hercegovini, odnosno entitetu Federacija Bosne i Hercegovine, administrativnoj jedinici koja više od 13 godina nema Zakon o šumama, što praktično znači da je na snazi anarhija u sektoru šumarstva koji je zapušten i obilježen stotinama problema i afera.

Foto:PR / Nedopustivo je da sektor šumarstvane bude uređen kvalitetnim entitetskim zakonskim propisima

Uzimajući u obzir sve navedeno Fondacija Atelje za društvene promjene – ACT, uz aktivno vođenje borbe za zaštitu bosanskohercegovačkih rijeka, pokrenula je i niz aktivnosti u procesu konačnog usvajanja kvalitetnog Zakona o šumama FBiH zajedno s drugim ekološko-aktivističkim organizacijama. Mišljenja smo da je nedopustivo da sektor šumarstva, imajući u vidu da se šume i šumska zemljišta prostiru na oko 63% površine Bosne i Hercegovine, ne bude uređen kvalitetnim entitetskim zakonskim propisima.

Sve građane i građanke pozivamo da nam dostave vlastite fotografije šuma kako bismo iste uključili u veliku kampanju koja će početi uskoro i imat će za cilj pritisak prema izabranim predstavnicima građana u Parlamentu Federacije Bosne i Hercegovine kako bi Zakon o šumama konačno došao na njihov dnevni red. Fotografije možete dostavljati na e-mail adresu info@actbih.org.

Kopirati
Drag cursor here to close