Napokon
Predstavljen tekst zakona o šumama u Federaciji BiH
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva predstavilo je danas u Sarajevu tekst zakona o šumama u Federaciji BiH, nakon što je prošao fazu javne rasprave i u koji su, nakon izvršene analize, uvršteni određeni prijedlozi i komentari zainteresiranih strana.
Uloga društva
U okviru konferencije ''Zakonski okvir za očuvanje šuma: Izazovi i perspektive'', raspravljano je o dugoročnom upravljanju i gospodarenju šumama u Federaciji BiH, kao i o ulozi društva kroz partnerski odnos institucija i različitih razina vlasti, a radi očuvanja šuma kao prirodnog bogatstva.
Konferencija u Sarajevu okupila je predstavnike izvršne i zakonodavne vlasti, predstavnike nevladinog sektora i akademske zajednice, predstavnike gospodarstva i sindikata koji su svojim izlaganjima doprinijeli boljem razumijevanju sadašnjih kretanja u sektoru šumarstva i potrebi usvajanja zakona o šumama u FBiH. Fokus konferencije bio je usmjeren na prezentaciju novog teksta zakona kroz analizu postojećeg zakonodavnog okvira, te identifikaciji ključnih izazova i perspektiva za budućnost ovog sektora.
Federalni ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Kemal Hrnjić u obraćanju je istaknuo potrebu da se sektoru šumarstva pristupi na sustavan način, kako bi se unaprijedio sektor, a da je preduvjet usvajanje zakona na federalnoj razini.
Pravedan i moderan zakon
''Pripremili smo sveobuhvatan, pravedan i moderan zakon o šumama. Vjerujem da dijelimo zajednički cilj, a to je što hitnije donošenje Zakona o šumama, kako bi se šumama gospodarilo na odgovoran i održiv način. Nastojimo da zakon bude rezultat širokih konsultacija s relevantnim stručnjacima, organima uprave, privrednim društvima, akademskom zajednicom, nevladinim sektorom i ostalim zainteresiranim stranama. Opredijeljeni smo za transparentan i javan rad a dokaz tome je i ova konferencija'', kazao je ministar Hrnjić.
Premijer Federacije BiH Nermin Nikšić istaknuo je opredijeljenost Vlade da što hitnije usvoji zakon o šumama u FBiH.
''Zakon o šumama u Federaciji BiH je nužan kako bi se uveo red i šumama upravljalo na transparentan, planski i održiv način'', kazao je premijer Nikšić.
Predsjednica Federacije BiH Lidija Bradara pozdravila je nastojanja resornog federalnog ministarstva, ali i ostalih sudionika konferencije u namjeri da se donese i usvoji novi zakon koji će omogućiti poboljšanja u sektoru šumarstva, te doprinijeti boljem razvoju Federacije BiH.
Složena zemlja
''BiH je složena zemlja podijeljenih nadležnosti i važno je poštovati iste. Zakon o šumama mora biti okvirni, donesen u skladu s ustavnom procedurom bez diranja specifičnosti i nadležnosti kantona. Također, javna rasprava mora biti široka i kompromisna i početak tog procesa je nadam se i današnja rasprava na ovoj konferenciji'', kazala je Bradara.
Na konferenciji je istaknuto kako Federacija BiH zbog nepostojanja zakona na ovoj razini vlasti, nema značajnog utjecaja na rješavanje nagomilanih problema u ovoj oblasti, kao što su bespravna sječa šume i bespravno zauzimanje državnog šumskog zemljišta, smanjeni prihodi od šuma, selektivna primjena kantonalnih zakona, nepoštivanje planiranog i obveznog ulaganja u obnovu šuma, ugrožena stabilnost šuma, kontinuirano smanjuje zaliha kvalitetne drvne mase u šumama, nepostojanje osnova za prikupljanje novih sredstava za financiranje projekata u oblasti šumarstva, nemogućnost usvajanja Šumarskog programa Federacije BiH, a samim tim i nemogućnost pristupa financijskim sredstvima iz različitih EU fondova koja se dodjeljuju pod povoljnim uvjetima.
Ravnoteža
Naznačeno je i da se u bližoj budućnosti ne mogu ostvarivati značajne beneficije u trgovini CO2 bez usvojenog zakona na razini Federacije BiH. Zakon bi pored navedenog omogućio i pristup sredstvima iz fonda za zaštitu, unapređenje i podizanje novih šuma koja su prikupljanja ali se ne mogu koristiti zbog nepostojanja navedenog zakona.
Sudionici konferencije istakli su i neophodnost kreiranja partnerstava između različitih institucija koje egzistiraju u ovom sektoru a koje uključuju državne institucije, lokalne zajednice, nevladine organizacije, privatni sektor i akademsku zajednicu. Glavni cilj navedenih partnerstava je postizanje ravnoteže između ekoloških, ekonomskih i socijalnih aspekata šumarstva, kako bi se dugoročno osigurala korist za sve sudionike, uključujući i zaštitu biodiverziteta, održavanje ekosustava i podršku lokalnom razvoju.
Na temelju rasprava i izlaganja, sudionici konferencije iznijeli su niz zaključaka i preporuka usmjerenih na potrebu hitnog usvajanja novog zakona o šumama u FBiH, priopćeno je iz Federalnog ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva.