Nacionalni park Sutjeska

Što ostaje nakon požara - Nismo znali što smo imali pa ne znamo ni što smo izgubili

Podić za Bljesak.info ističe kako će se teško dati točne procjene štete iz razloga što se ne zna koje su sve zadnjih godina endemske vrste postojale u ovom nacionalnom parku.
Gospodarstvo / Ekologija | 14. 08. 2024. u 10:25 M.Grabovac | Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Teško je sada govoriti o procjeni štete od požara u Nacionalnom parku Sutjeska, smatra predsjednik udruženja Eko akcija Anes Podić. Vidljivo je da je šteta velika, ali prava procjena znat će se tek nakon potpunog gašenja požara.

Požar u Nacionalnom parku Sutjeska u utorak uvečer stavljen je pod kontrolu, a dva helikoptera Helikopterskog servisa RS i dva helikoptera Helikopterske jedinice MUP-a Srbije danas prelaze na gašenje požara oko Bileće.

Helikopterske jedinice i vatrogasci na terenu su bili jučer do kasnih noćnih sati kako bi pod kontrolom zadržali trenutno stanje na požarištu.

Ne znamo što smo imali

Podić za Bljesak.info ističe kako će se teško dati točne procjene štete iz razloga što se ne zna koje su sve zadnjih godina endemske vrste postojale u ovom nacionalnom parku.

''Zasigurno je da je uništena velika količina prastare borove šume, no koja je točna šteta nad endemskom vrstom teško je reći. Više od 30 godina nisu rađena istraživanja koje sve vrste rastu u Nacionalnom parku Sutjeska, pa s toga ne znamo što smo imali, a što smo ovim požarom izgubili'', objašnjava Podić.

Napominje procjena štete bit će na urađena na razini šume -  koliko je kubika šume izgorjelo, što nije mjerodavno, Prava vrijednost trebala bi biti u procjeni gubitka vrsta koje smo imali u ovom parku a ne u kubicima.

Foto: Anadolija / Teško će se dati točne procjene štete nakon požara u parku 

Ogroman požar na području Zelengore, izbio je u petak 9. kolovoza, a tijekom vikenda proširio se na Nacionalni park Sutjeska na lokalitetu Tjentišta. Riječ je o izuzetno nepristupačnom terenu za kopnene vatrogasne ekipe i jedini spas bio je angažman zračnih protupožarnih snaga.

Nakon što je izbio požar na Tjentištu, koji je gutao stoljetnu šumu, pomoć su obilježila prepucavanja između naša dva entiteta. S obzirom da Bosna i Hercegovina ima samo tri helikoptera kojima može gasiti požare, za gašenje ovako velikog bila je potrebna pomoć drugih zemalja, do nje nije odmah došlo zbog političke ''svađe'' između državnih vlasti BiH i Republike Srpske.

Besmislena pomoć

Naime, Vlasti Republike Srpske namjeravale su zatražiti pomoć zračnih snaga MUP-a Srbije, čemu su se oštro suprotstavili ministar vanjskih poslova Elmedin Konaković i ministar obrane BiH Zukan Helez, koji su inzistirali na tome da Republika Srpska, na čijem je teritoriju Nacionalni park Sutjeska, zatraži angažman helikoptera vojske BiH.

Helez je čak zahtjeve za pomoć iz Srbije nazvao besmislenima. Ustvrdio je da pomoć neće odobriti jer su Oružane snage BiH sposobne gasiti požare u BiH.

Na izvanrednoj telefonskoj sjednici Vijeća ministara Bosne i Hercegovine, održanoj u ponedjeljak uvečer, zatražena je međunarodna pomoć za gašenje požara na što se odazvala Srbija. Helikopter je u utorak ujutro krenuo u gašenje požara koji je trenutno pod kontrolom.

''Da nisu došli helikopteri iz Srbije naši helikopteri HS Srpske i OS BiH ne bi mogli požar staviti pod kontrolu i on bi zasigurno eskalirao'' izjavio je Boban Kusturić, direktor Helikopterskog servisa Republike Srpske. 

Kopirati
Drag cursor here to close