Što će se poduzeti
Travnik: 176 nelegalnih odlagališta otpada
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Posljednja studija pokazala je da na području općine Travnik postoji 176 nelegalnih odlagališta otpada. Zašto građani stvaraju deponije kad imaju organiziran odvoz otpada, te što će poduzeti nadležni?
Ovo je jedan od 176 divljih deponija na području općine Travnik. Toliko ih je zadnja studija lokalnog javnog poduzeća pokazala. Ovo je divlji deponij građevinskog otpada. Zašto mještani travničkih sela, ali i grada, stvaraju ovakva nelegalna odlagališta, pita se BHRT.
“Vrlo je teško dokučiti zašto ljudi formiraju divlje deponije. Općina Travnik je uvela sustav odvoza komunalnog otpada u skoro sve mjesne zajednice. Devedeset pet posto mjesnih zajednica je pokriveno odvozom komunalnog otpada. Čak i mjesne zajednice koje su u sustavu odvoza komunalnog otpada, na neki način čak i plaćaju komunalne usluge, ali neki nesavjesni građani bukvalno prave divlje deponije", kazao je Amir Hujdur iz JKP Bašbunar.
Općina Travnik godišnje izdvaja oko 10.000 KM za saniranje nelegalnih odlagališta.
“U proračunu općine Travnik svake godine je predviđena stavka za saniranje divljih deponija. Naravno, mi to iskoristimo i, ovisno o opsegu radova, saniramo u najmanju ruku pet ili šest divljih deponija svake godine"; dodaje Hujdur.
“Po meni bi trebalo minimalno po 50.000 godišnje izdvajati u sljedeće tri-četiri godine da bi uspjeli, uz uvjet da imamo i dobru suradnju s građanima, da imamo nivo svijesti onakav kakav bi trebao biti i da bi mogli realno dostići taj cilj sa sredstvima iz proračuna”, riječi su Abida Drobe, pomoćnika načelnika za zajedničke i komunalne poslove.
Ovakvim tempom trebalo bi oko 30 godina da se sve saniraju. To u svakom slučaju, kažu i u općini, nije dovoljno.