Zlatne kašike

78 posto onog što jedemo je iz uvoza

Očekuje se usporavanje ekonomskog rasta i u BiH u ovoj godini, kao i u svim europskim zemljama, a zbog problema u pojedinim zemljama smanjen je izvoz u Tursku, Poljsku, Češku, Slovačku…
Gospodarstvo / Flash | 13. 05. 2019. u 12:32 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Za prva tri mjeseca ove godine Bosna i Hercegovina ostvarila je izvoz u vrijednosti od 2,85 milijardi KM, što je manje za 0,47 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine, objavilo je Oslobođenje. Uvoz u BiH bio je 4,69 milijardi KM, što je 4,47 posto više nego godinu prije.

''Ovakve promjene rezultirale su pokrivenošću uvoza izvozom od 60,7 posto, što je manje za 4,73 posto u odnosu na prvi kvartal 2018. Ukupan obujam vanjskotrgovinske razmjene je povećan za 2,54 posto i njegova vrijednost je 7,55 milijardi KM. Vanjskotrgovinski deficit je povećan i iznosi 1,85 milijardi KM'', kazala je Belma Hasić iz Vanjskotrgovinske komore BiH.

Kako je rekla, očekuje se usporavanje ekonomskog rasta i u BiH u ovoj godini, kao i u svim europskim zemljama, a zbog problema u pojedinim zemljama smanjen je izvoz u Tursku, Poljsku, Češku, Slovačku, dok je izvoz u Rusiju povećan. Zabilježen je i pad uvoza iz Njemačke od oko 1,5 posto, dok su ostali značajni trgovinski partneri uglavnom nastavili s rastom uvoza proizvoda u BiH.

''Kada je u pitanju agroindustrijski sektor, izvezeno je proizvoda u vrijednosti od 184,4 milijuna KM, a uvezeno 724,1 KM, što nam pokazuje da je hrana koju građani BiH jedu 78 posto iz uvoza. Pokrivenost uvoza izvozom kada je u pitanju pivo je dva posto, što je poražavajuće, a to je zbog stalnog pada cijena uvoznih piva iz Srbije, Hrvatske i Slovenije'', kazala je Amila Šehić, iz Makroekonomskog sektora VTK-a, te dodala kako je nastavljen negativan trend kada je u pitanju mlijeko, te i dalje izvozimo UHT mlijeko, a uvozimo sireve, to jeste proizvode s većom dodanom vrijednosti.

Kopirati
Drag cursor here to close