Analitičari

Zbog pasivnosti EU lideri zapadnog Balkana okreću se Rusiji, Kini

Vladimir Vučković iz podgoričkog ''Centra za građansko obrazovanje'' smatra da lideri zapadnog Balkana svjesno koketiraju s neeuropskim silama.
Gospodarstvo / Flash | 23. 09. 2019. u 20:01 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Foto: Ilustracija / 

Čelnici zapadnog Balkana koriste neodlučnost Europske unije u politici proširenja prepuštajući inicijativu neeuropskim državama zainteresiranim za tu regiju, kazao je u ponedjeljak u razgovoru za podgorički portal Vijesti analitičar Srđan Majstorović iz beogradskog “Centra za europske politike” istaknuvši da umor Unije od proširenja zapadnobalkanske države sve otvorenije koriste za traženje partnera u Kini, Rusiji i Turskoj i usporavanje demokratskih procesa.

''Uslijed neizvjesnosti rokova pristupanja EU, politički čelnici se vode vrlo racionalnom računicom po kojoj 'troškovi' priprema za članstvo u EU, koji podrazumijevaju slobodno tržište, slobodu izražavanja i oporbenog djelovanja, slobodne medije, demokratske izbore i institucije, pravosuđe oslobođeno političkih pritisaka, predstavljaju suviše visoku cijenu. Oni je nisu spremni platiti jer bi time riskirali trajne posljedice po status, poziciju i privilegije'', tvrdi Majstorović.

On podsjeća da Kina, Rusija i Turska angažman u regiji ne dovode u vezu s pitanjima koja su od značaja za demokratizaciju i vladavinu prava.

''Osiguravajući potporu tih država, lideri zapadnog Balkana šalju dvosmislenu poruku da pristupanje EU nije jedini scenarij, već da su moguće i druge opcije. Očigledno je da su regionalni lideri više naklonjeni suradnji s trećim zemljama i oportunističkom otkazivanju europskih pravila zarad političke podrške i novca bez uvjetovanja. Za razliku od suradnje s EU, koja je zasnovana na određenim načelima i vrijednostima'', tvrdi Majstorović za Vijesti.

Vladimir Vučković iz podgoričkog ''Centra za građansko obrazovanje'' smatra da lideri zapadnog Balkana svjesno koketiraju s neeuropskim silama.

Podsjećajući na izjave crnogorskog predsjednika Mila Đukanovića da ''EU mora prihvatiti oštru konkurenciju na globalnoj sceni'' te da ''Crna Gora nije iz nužde opredijeljena da bude dio EU'', i srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića ''da je EU racionalan izbor, ali da to ne znači da će Srbija pokvariti odnose s Rusijom'', Vučković upozorava da upravo Crna Gora i Srbija prednjače u traženju alternative EU, iako se javno zalažu za integracije.

''To vidimo u slučaju Crne Gore i njenih kreditnih aranžmana s Kinom oko posla s autocestom, iako je EU imala značajnu rezervu prema tom poslu.... A Srbija je, kao glavni regionalni akter, počela jačati suradnju s Rusijom kroz potpisivanje niza ekonomskih i vojnih sporazuma. Zajedničko za politiku obje zemlje jest da su one poslale poruku EU - da njena igra nije jedina igra u gradu'', kaže Vučković za podgoričke Vijesti.

Taj list podsjeća da je francuski predsjednik Emmanuel Macron Bruxelles u kolovozu upozorio da EU na Balkanu ima sve jaču konkurenciju, ističući da zapadni Balkan treba ugraditi u Europu ''inače će o njemu odlučivati SAD, Rusija i Turska'', prenosi Hina.

Majstorović smatra da će buduća integracija zapadnog Balkana više zavisiti od zrelosti članica EU, nego država kandidata.

''Integracija zapadnog Balkana će zavisiti od zrelosti i spremnosti EU da prihvati činjenicu da svoju stratešku budućnost i autonomiju u vođenju europskih i globalnih pitanja neće biti u mogućnosti provesti dok god ove zemlje ne postanu njen sastavni dio'', zaključuje Majstorović u razgovoru za podgorički portal.

Kopirati
Drag cursor here to close