Poseban režim
Banke sigurne: BiH je na crnoj listi EU
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Na sastanku osoba ovlaštenih u bankama za provedbu mjera sprječavanja pranja novca i financiranja terorizma održanom u organizaciji Udruženja banaka BiH, razgovarano je o posljedicama koje trpi bankarski sektor zbog višegodišnjeg odlaganja donošenja mjera i aktivnosti za uvođenje standarda za sprječavanje pranja novca i financiranja terorizma na koje se Bosna i Hercegovina obavezala (Akcijski plan FATF).
Zbog neispunjavanja obaveza iz Akcijskog plana FATF-a, BiH je nedavnom Uredbom objavljenom u Službenom listu Europske unije okarakterizirana kao zemlja sa strateškim nedostacima u dijelu sprječavanja pranja novca i financiranja terorizma i koja predstavlja znatnu prijetnju financijskom sustavu Unije.
To praktično znači da je BiH stavljena na crnu listu Europske unije čime je ugroženo poslovanje bankama i klijentima bez obzira da li se radi o fizičkim ili pravnim osobama.
U praksi to znači da jedan broj ino-banaka svakodnevno odbijaju izvršenje transakcija koje su inicirane od bh. banaka, pozivaju banke na otkaz poslovne saradnje ili samoinicijativno vrše gašenje njihovih računa.
Također ino-banke koje vrše platne transakcije od i prema BiH usporavaju proces, otežavaju i značajno poskupljuju s ciljem otkaza poslovne suradnje.
Postojeće investicije u BiH iz EU se stavljaju pod poseban režim, priliv kapitala iz EU ovim je usporen ili onemogućen a financijske transakcije diplomatskih i gospodarskih predstavništava BiH u EU su usporene ili onemogućene.
Sa sastanka su pozvane nadležne institucije da ovom problemu posvete pažnju i što hitnije pokrenu aktivnosti koje će zaustaviti daljnje negativne procese za bankarski sektor, klijente i ukupne ekonomske tijekove u BiH, priopćeno je iz Udruženja banaka BiH.
Sastanku su pored predstavnika svih banaka u BiH prisustvovali i predstavnici Središnje banke BiH, Ministarstva sigurnosti BiH, SIPA-FOO, Ministarstva financija Republike Srpske i entitetske agencije za bankarstvo.