Zakon

Banke traže da se riješi problem dodatnog papira

Gospodarstvo / Flash | 10. 08. 2015. u 06:52 R.I.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Udruženje banaka BiH uputilo je Ministarstvu financija Federacije BiH dopis u kojem traži donošenje pozdakonskih akata vezanih za Zakon o deviznom poslovanju u Federaciji BiH i dostavu tumačenja koja će omogućiti jasnu i standardiziranu primjenu Zakona.

Kako je prenio portal Indikator, Udruženje banaka BiH upozorava da Zakon koji je 2010. godine stupio na snagu i danas, nakon pet godina, nije do kraja implementiran.

Udruženje se, kako se naglašava u dopisu upućenom ministru Jelki Milićević, u više navrata obraćalo sa zahtjevima za određena tumačenja Zakona kao i za uvažavanje prakse gotovinskog EUR prometa u FBiH (važila do donošenja novog Zakona), ali do danas je izostala bilo kakva akcija.

Nejasne odredbe

Zbog nejasnih odredbi i nepostojanja provedbenih akata banke su prinuđene za svaku pojedinačnu transakciju ''tražiti dodatni papir'' što stvara nepotrebnu nervozu i troškove.

Udruženje banaka u BiH navodi niz kontradiktornosti, na koje su upozoravali prilikom kreiranja Zakona i nakon njegovog donošenja.

Između ostalog, u Zakonu se definiraju predstavništva, podružnice i drugi organizacijski dijelovi stranih pravnih lica upisanih u registar nadležnog organa u BiH kao rezidenti, dok Pravilnik o uslovima i načinu otvaranja, vođenja i zatvaranja računa nerezidenata, iste subjekte stvrstava u nerezidente.

Također, spomenuti Pravilnik pod obveznim dokumentima potrebnim za otvaranje računa u banci navodi i potvrdu Poreske uprave FBiH da je nerezident kod nje upisan u registar nerezidenata.

Poreska Uprava FBiH do danas nije uspostavila registar nerezidenata niti vrši dodjelu identifikacijskih brojeva (JIB) nerezidentima, što je izravno u koliziji s navedenim.

Umjerene doznake

U Zakonu se pod plaćanjima i prenosima na osnovu tekućih poslova navode i umjerene doznake na ime troškova za izdržavanje obitelji. Međutim, Ministarstvo financija do danas nije definiralo koliko u valuti ili KM iznosi ''umjerena doznaka''.

Isti slučaj je s uvjetima i načinom ličnih i fizičkih prenosa stranih sredstava plaćanja i domaće valute, koje prema Zakonu treba propisati Vlada Federacije BiH, ali to do danas nije urađeno.

Zakon precizira da se prenos kapitala po osnovu sticanja, prodaje i likvidacije direktnih investicija u inozemstvo vrši slobodno samo ako je taj posao registriran i izvršen u skladu s propisima koji reguliraju vanjskotrgovinsko poslovanje.

''Apsurd je da Zakon o vanjskotrgovinskoj politici BiH donešen 1998. godine i da pokriva samo poslovne subjekte, tako da bilo kakvo investiranje fizičkih lica u inozemstvo u skladu s članovima Zakona nije dozvoljeno, što sigurno nije bila namjera zakonodavca prilikom donošenja Zakona o deviznom poslovanju 2010. Godine'', upozorava UBBiH.

Svi ovi primjeri kolizije, nesklada i nedorečenosti, smatraju u UBBiH, dokaz su za potrebu što bržeg donošenja podzakonskih akata.

Međunarodne obveze

Pritom, u Udruženju banaka BiH podsjećaju na raspravni sastanaki banaka na temu provedbenog akta za ino-platni promet kao i primjene Zakona, od 16.1.2014.godine, kada je zaključeno da podzakonska akta trebaju uključiti i odredbe koje se tiču regulative vezane za sprječavanje pranja novca, te primijeniti međunarodno preuzete obveze. Stavovi kreirani tom prilikom aktualni su i danas.

Kad je riječ o primjeni međunarodnih obveza, one su vidljive iz obrazloženja Vlade FBiH danog uz Prijedlog Zakona o deviznom poslovanju dostavljenog Parlamentu FBiH, a odnosi se na prilagođavanje zakonodavstva BiH kriterijima i praksi EU.

Naime, Programom mjera za provođenje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa EU od 1. siječnja do 31. prosinca 2010. godine predviđeno je donošenje novog Zakona o deviznom poslovanju do kraja ove godine, kojim će se postupno izvršiti liberalizacija tekućih i kapitalnih transakcija.

Sporazumom je preuzeta obveza liberalizacije financijskih kredita s rokom dospijeća dužim od jedne godine, dok se odobravanje kratkoročnih financijskih kredita neće liberalizirati do isteka pete godine od stupanja Sporazuma na snagu.

Po isteku pete godine od dana stupanja na snagu ovog Sporazuma, predviđeno je da Vijeće za stabilizaciju i pridruživanje utvrdi detaljne aranžmane za potpunu primjenu pravila Zajednice o kretanju kapitala.

Konkretan angažman

Kako je s 1.6.2015.godine stupio na snagu Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju između EU i BiH, u Udruženju banaka smatraju da problematika vezana za devizno poslovanje u BiH te preuzete obveze od strane BiH, zahtijevaju konkretan angažman i odgovore na postavljena pitanja, prenijele su Nezavisne novine.

U prilogu dopisu Ministarstvu financija FBiH Udruženje banaka BiH je dostavilo vlastiti materijal pod nazivom: ''Primjena entitetskih zakona o deviznom poslovanju'' od 1.10.2010 godine, za koji smatraju da je u najvećem dijelu i danas aktualan i traži pojašnjenja i tumačenja.

Materijal sadrži i određene konstatacije i prijedloge za harmoniziranje entitetskih zakona o deviznom poslovanju među kojima postoji značajan stupanj neusaglašenosti.

Kopirati
Drag cursor here to close