ostvarivi interesi

Bh. proizvodi bi se mogli naći na kuvajtskom tržištu

Gospodarstvo / Flash | 22. 01. 2016. u 09:51 A.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

''Bosna i Hercegovina može ostvariti interese u izvozu na kuvajtsko tržište, posebno imajući u vidu populaciju koja živi u Kuvajtu. Riječ je o oko četiri milijuna stanovnika, od čega je 2,5 milijuna stranaca te mislimo da naši proizvodi mogu biti interesantni za tu populaciju. Radimo na osiguranju političke podrške za bosanske proizvode, što je u Kuvajtu vrlo važno'', istaknuo je u razgovoru za Fenu veleposlanik BiH u Kuvajtu Mehmed Halilović, tijekom boravka predstavnika bh. medija u studijskoj posjeti toj zemlji.

Na funkciji veleposlanika BiH u ovoj zemlji Perzijskog zaljeva Halilović se nalazi od rujna 2015. godine, a dosadašnju bilateralnu suradnju s Kuvajtom ocjenjuje jako dobrom, uz naglasak da je ekonomsku suradnju moguće mnogo više unaprijediti. Navodi podatak da je novoimenovani veleposlanik BiH u roku od tri dana predao akreditivna pisma emiru države, što govori o prijateljstvu i suradnji dviju zemalja.

Govoreći o dosadašnjim aktivnostima, on podvlači da Veleposlanstvo svaki dan radi za BiH.

''Organizirali smo promociju bosanskih proizvoda sa Vanjskotrgovinskom komorom Kuvajta i VTK BiH. Nazočili smo i sajmu nekretnina gdje smo zajedno s ministrom trgovine i investicija Kuvajta Jusufom Alijem prezentirali projekt outleta koji bi se trebao graditi na području općine Ilijaš. Također, s predstavnicima namjenske industrije BiH nazočili smo i sajmu vojne opreme'', kazao je.

Bh. državljani u Kuvajtu

Halilović podvlači da u Kuvajtu trenutno živi oko 150 bh. državljana. Veleposlanstvo je zatražila službene i precizne podatke o državljanima BiH od Službe za strance, posebno imajući u vidu situaciju u regiji, te prvu i osnovnu misiju zaštite prava i interesa građana BiH.

''Zajednica Bosanaca i Hercegovaca u Kuvajtu je raznolika - tu su doktori, treneri, radnici, profesori...Naši državljani su u raznim segmentima u Kuvajtu. S osobljem Veleposlanstva sam dogovorio da bh. građani ne čekaju na naše usluge'', istaknuo je.

Najavljujući buduće aktivnosti, veleposlanik Halilović izdvaja intenzivan rad na organiziranju konferencije u Kuvajtu koja bi okupila vlasnike kompanija iz BiH i Kuvajta u cilju razmatranja tješnje suradnje.

''Naša ideja je da se na toj konferenciji prezentira BiH. Imamo veliki zahtjev kuvajtskih građana oko pravne regulative knjiženja imovine u BiH. Mislimo skupiti sve zainteresirane firme iz Kuvajta koje posluju u BiH, ali i firme iz BiH koje su otvorene u BiH na principu kuvajtskog kapitala, gdje bi razgovarali o suradnji'', naveo je.

U planu je da predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić bude pozvan da otvori taj skup. Ujedno, konferencija bi bila prilika i za razgovor o aktivnostima sa Ministarstvom vanjskih poslova Kuvajta u vezi zahtjeva da u prvoj fazi nosioci diplomatskih i službenih putovnica BiH budu izuzeti od viznog režima, a da se nositeljima običnih putovnica vize za Kuvajt izdaju na aerodromu, jer BiH prema kuvajtskim građanima ima bezvizni režim.

Bh. može izvoziti svježu piletinu

Halilović suradnju s Vanjskotrgovinskom komorom Kuvajta ocjenjuje izrazito dobrom, naglašavajući da ne favoriziraju nijedan poseban proizvod u toj zemlji, ali favoriziraju proizvode BiH. Mišljenja je da, ukoliko su bh. proizvodi prepoznatljivi u Austriji i Njemačkoj, mogu biti prepoznatljivi i na policama u Kuvajtu.

''Generalno Kuvajt uvozi sve osim ribe. To govori koji proizvodi iz BiH su poželjni i imaju interes Kuvajta, a prvenstveno voda i svježe pileće meso. Kako sad postoji interes Turske za crvenim mesom iz BiH, mislimo da bi BiH mogla tražiti svoj interes u izvozu bijelog, pilećeg mesa. Tradicionalno sve obitelji u Kuvajtu jedu piletinu. BiH ne može biti konkurentna sa zamrznutom piletinom, ali može sa svježom'', smatra veleposlanik.

On podvlači činjenicu da se u Kuvajtu ne može registrirati firma sa stopostotnim vlasništvom, već je moguće biti samo vlasnik 49 posto kapitala. To, smatra Halilović, govori koliko Kuvajt štiti prava i interese svojih građana.

Prezentirajući kuvajtske investicije u BiH, Halilović podvlači da je Kuvajtski fond za razvoj već investirao oko 30 milijuna eura u putove u BiH, putem Direkcije za ceste. Veleposlanstvo je dobilo zahtjev putem Ministarstva vanjskih poslova BiH da razgovara sa predstavnicima Fonda, te su zatražili novu tranšu sredstava za BiH. U toku su pregovori o toj investiciji.

On podsjeća da je u BiH investirao Kuvajtski fond, ali smatra da ta sredstva mogu biti veća. Pojašnjava da je u nekretnine u BiH investiran privatni kuvajtski kapital. Namjerava steći uvid u sve projekte koje bi BiH mogla aplicirati Kuvajtu te spomenutu konferenciju iskoristiti za njihovu prezentaciju. Također naglašava da Kuvajtski fond i Kuvajtska investicijska agencija (KIA) investiraju samo u državne projekte.

''Tijekom posjete ministra vanjskih poslova BiH Igora Crnatka Kuvajtu informirani smo da, na primjer, KIA ne financira transakcije manje od 250 milijuna dolara. BiH prema Kuvajtu mora doći s kapitalnim projektima za sufinanciranje i investiranje, a zahtjev treba doći isključivo od državne vlade '', utvrdio je.

Službena posjeta

Veleposlanik je ujedno najavio službenu posjetu emira države Kuvajt Sheikha Sabaha Al-Ahmada Al-Jabera Al-Sabaha Bosni i Hercegovini, za koju je Predsjedništvo BiH uputilo službeni dopis. Posjeta je prihvaćena, a bh. strana je za vrijeme posjete predložila travanj ili svibanj, što će zavisiti od protokola i zemlje domaćina.

''Točno vrijeme njegova dolaska ne možemo potvrditi, ali posjeta je planirana u ovoj godini. Također, BiH će posjetiti i ministar vanjskih poslova Kuvajta'', kazao je.

Osim trgovine i ekonomije, veleposlanik Halilović smatra da su kultura i obrazovanje važne i interesantne oblasti za buduću suradnju Kuvajta i BiH. Riječ je prvenstveno o razmjeni studenata, te organiziranju različitih izložbi na kojima bi bilo predstavljeno bh. kulturno naslijeđe.

Tijekom posjete Ministarstvu obrazovanja Kuvajta, u okviru kojeg djeluje Agencija za certificiranje stranih univerziteta, razgovarao je o mogućoj razmjeni studenata. Trenutno je samo jedno sveučilište prošao tu proceduru, a narednih dana Veleposlanstvo će uputiti zahtjev za certificiranje još jednog sveučilišta.

''Kao Veleposlanstvo se susrećemo sa zahtjevom kuvajtskih građana koji su već postali vlasnici nekretnina u BiH i razmišljaju da se njihova djeca nastave školovati u našoj zemlji. U Kuvajtu već ima jedna grupa od 15 do 20 bh. studenata, a od Ministarstva obrazovanja zatražili smo povećanje kote za bh. studente. Veleposlanstvo BiH ima pravo na godišnjem nivou predložiti dva studenta za stipendiju od oko 100 kuvajtskih dinara, karte i smještaj. Veliki broj studenata u međuvremenu postaju uposlenici u Kuvajtu '', istaknuo je.

Rezimirajući kulturnu suradnju, Veleposlanstvo planira krajem ožujka ili početkom travnja napraviti izložbu bh. kulture uz sudjelovanje umjetnika, te predstavljanje folklora i ručnih radova.

Kopirati
Drag cursor here to close