Zarada od 65 milijuna
BiH 95 posto žitarica i brašna izveze u Tursku
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Najveći izvoz žitarica i brašna iz Bosne i Hercegovine vrši se u Tursku, 95 posto. U 2016. godini došlo je do povećanja, te je izvoz žitarica u Tursku sa 12.000 skočio na 70.000 tona, a izvoz brašna sa 4.000 na 70.000 tona. U novčanom iznosu to je povećanje za obje kategorije sa 15, 16 milijuna na gotovo 65 milijuna KM.
Potvrdio je to ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović nakon današnjeg sastanka u Sarajevu s proizvođačima i glavnim bosanskohercegovačkim izvoznicima žitarica i brašna.
''Naša namjera je da navedeni aranžman sa Turskom bude dugoročan, jer od 40 mlinova u BiH jedan broj njih, za razliku od ranijih godina, ima značajan skok uposlenosti, veliki broj angažirane radne snage u oba bh. entiteta. Od 15 najvećih izvoznika iz BiH, sedam ih je iz RS-a, jedan ili dva su iz Brčko Distrikta, a ostali iz Federacije'', kazao je Šarović.
Ukazao je i na pokušaj da se pored domaće sirovine, pšenice i kukuruza i drugih žitarica, iz zemalja CEFTA-e osiguraju žitarice koje bi se prerađivale u bh. mlinovima.
Na taj način bi se osiguralo domaće porijeklo i izvoz u Tursku i neke druge zemlje.
''Zahvaljujući resornom ministarstvu ta kumulacija je dozvoljena, ali je činjenica da je turska inspekcija proteklih mjeseci dolazila u BiH, jer provjerava porijeklo. Jedan od razloga, pored informiranja sa izvoznicima, je i da ovaj posao održimo, odnosno uradimo korektno i spriječimo malverzacije, kao što je to bilo sa mesom. To su jednoglasno zaključili sudionici današnjeg sastanka '', naglasio je Šarović.
Ovo pitanje će, dodaje, pokušati staviti na sto turska strana kroz izmjene Sporazuma o slobodnoj trgovini, a namjera Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa je da izvozni aranžman u 2017. godini ima još bolju perspektivu nego što je imao u prošloj godini i da Vanjskotrgovinska komora BiH zabilježi bolje rezultate.
Šarović je upoznao predstavnike kompanija, najvećih izvoznika u Tursku, o izvoznim šansama i potencijalima mlinsko-prerađivačke industrije u BiH.
''Imamo pozitivan odziv određenih institucija sa stanovišta ubrzavanja određenih procedura, te je potrebno da se ubrza i komunikacija pojedinih organa unutar BiH da bi nam bio olakšan izvoz i priliv novčanih sredstava'', rekao je Bogdan Mirković iz kompanije „Žitopromet“ Bijeljina.
Direktor kompanije „Klas“ Nihad Imširović zahvalio je resornom ministarstvu na stvaranju pozitivnog izvoznog ambijenta, te poručio da će dati doprinos pri uređenju zakonske regulative.
U cilju očuvanja dobrih izvoznih rezultata, potpredsjednik Vanjskotrgovinske komore BiH Nemanja Vasić zaključio je da se treba pojačati kontrola izdavanja dokumenata, kao što je potvrda o domaćem porijeklu.