Stižu sankcije

BiH će snositi posljedice zbog neispunjavanja obaveza prema energetskoj zajednici

Gospodarstvo / Flash | 15. 09. 2015. u 11:38 Z.D.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Pomoćnica ministra energije, rudarstva i industrije FBiH Amira Pintul izjavila je danas u Sarajevu da je Zakon o energijskoj efikasnosti u FBiH u parlamentarnoj proceduri već tri godine te da bi njegovim usvajanjem bio ispunjen dio obaveza koje BiH ima prema Energetskoj zajednici.

Ona je na tematskoj sjednici "BiH i Energetska zajednica" istaknula da je usvajanje tog zakona uvjet za usvajanje Akcijskog plana za energetsku efikasnost u FBiH, dok na razini Bosne i Hercegovine mora biti usvojen Akcijski plan za energetsku efikasnost, čiji su sastavni dijelovi entitetski Akcijski planovi.

Pintul je pojasnila da je zbog neusvajanja Zakona o gasu na razini BiH, što je konstantna obaveza, već izvjesno da će Energetska zajednica na sastanku koji će biti održan krajem ovog ili početkom narednog mjeseca razmatrati uvođenje sankcija Bosni i Hercegovini.

Precizirala je da problem predstavlja činjenica što Federacija BiH prefereira da regulacija transporta plina bude na državnoj razini, što zahtijevaju direktive Europske unije, dok su u Republici Srpskoj mišljenja da to ne treba biti u nadležnosti države i oni su to inkorporirali u vlastiti zakon.

Predsjednik udruženja Ekotim Rijad Tikveša rekao je da nepostojanje državne strategije energetskog sektora predstavlja veliki problem u odnosima BiH i Energetske zajednice, zbog čega je BiH nedavno onemogućen pristup bespovratnim sredstvima od 100 milijuna eura za projekte energetske efikasnosti.

Voditelj projekata u Centru za razvoj i podršku Ervin Đember istaknuo je da BiH kao potpisnica ugovora o uspostavi Energetske zajednice mora usvojiti predviđene strategije i zakone iz te oblasti.

On je rekao da je moguće da pristup sredstvima za projekte energetske efikasnosti nije trajno izgubljen već samo privremeno onemogućen do ispunjavanja uvjeta, kao što je bio slučaj s IPA fondovima kojima je BiH, iz drugih razloga, dobila pristup tek nakon dvije godine.

Kopirati
Drag cursor here to close