Strategije i reforme

BiH ima obvezu popunjavanja radnih mjesta mladim i stručnim ljudima

Gospodarstvo / Flash | 04. 04. 2016. u 15:33 A.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Zamjenica premijera i federalna ministrica financija Jelka Milićević, prezentirajući rad Vlade Federacije u prvoj godini mandata, istaknula je važnost usvajanja strategija (Strategija upravljanja dugom za razdoblje 2016. – 2018. godina i Strategija PIFC 2015.-2018. godina za FBiH), jer su iz njih definirane smjernice za upravljanje dugom, javlja Fena.

Također, iz njih su definirane indikativne mjere i alati koji će biti korišteni za dostizanje usvojenih strateških ciljeva kao i razvoj i jačanje sustava unutarnje financijske kontrole.

Naglašava i da je uspostavljen ''sustav vrednovanja i odobravanja projekata kroz Program javnih investicija kako bi na optimalan način bila planirana potrebna sredstva za njihovu realizaciju, bilo kroz pokretanje inicijativa za novo zaduženje, bilo kroz podršku putem proračunskih sredstava".

Ekonomske reforme

Vlada Federacije BiH je sukladno svojim nadležnostima načinila Program ekonomskih reformi koji je sastavni dio programa BiH kao zemlje potencijalnog kandidata za pristupanje EU.

Fiskalna stabilnost je, kao jedna od redovnih aktivnosti, je održana kroz, kako kaže Milićević, pripremu i izradu Proračuna Federacije Bosne i Hercegovine za 2015. godinu, te Dokumenta okvirnog proračuna (DOP-a) za razdoblje 2016.-2018. godine, a naknadno i kroz izradu Rebalansa proračuna za 2015. godinu.

Do unapređenja zakonske regulative došlo se kroz izrade novih zakona i zakonskih akata, među kojima su: Zakon unutarnjem platnom prometu, Zakon o porezu na dobit, Zakon o riznici, Zakon o igrama na sreću, te nacrti zakona o financijskom upravljanju i kontroli i zakon o izmjenama i dopunama Zakona o internoj reviziji.

U cilju razvoja financijskog tržišta i stvaranja povoljnijeg ambijenta za poslovanje usvojen je, između ostalog, Zakon o faktoringu, čijom će primjenom poduzeća moći svoja potraživanja pretvoriti u likvidna sredstva.

To će, tvrdi Milićević, pomoći malim i srednjim poduzećima, koja uslijed niske kreditne sposobnosti ili neadekvatnih sredstava osiguranja kredita imaju otežan pristup bankarskim kreditima.

Prvu godinu mandata Vlade obilježilo je niz razgovora i pregovora s MMF-om i drugim međunarodnim i domaćim financijskim institucijama u cilju osiguranja i praćenja tekuće likvidnosti.

Izazov

''Ministarstvo financija je provelo emisije trezorskih zapisa i obveznica na kojima je pokazan veliki interes i spremnost domaćih komercijalnih banaka da sudjeluju na tržištu vrijednosnih papira i to prateći emisije s cijenama koje su trenutno vrlo konkurentne. Nažalost, partnerski odnos s MMF nije uspostavljen, iako je Vlada uz pojačane aktivnosti realizirala obveze koje je prethodna Vlada iskazala, a nije realizirala u pismu namjere'', kazala je Milićević.

Po njenim riječima najveći izazov u obavljanju poslova u Federalnom ministarstvu financija je nedovoljna kapacitiranost rukovodećih državnih službenika i državnih službenika i namještenika, koja, u odnosu na Pravilnik o unutarnjem ustrojstvu, iznosi negdje oko 51 posto, a slično je i u ostalim ministarstvima.

Popuniti radna mjesta mladima

''Pred nama je obveza popunjavanja radnih mjesta mladim, stručnim ljudima koji će se moći uključiti u sve aktivnosti koje proističu iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i Reformske agende'', izjavila je tijekom izlaganja na tematskoj pres-konferenciji o radu Vlade u protekloj godini dana zamjenica premijera Jelka Milićević.

Vlada nastavlja aktivnosti u smjeru održavanja fiskalne stabilnosti, uspostavljanja adekvatnog stupnja kontrole nad upravljanjem javnim financijama kao i stvaranju zakonske pretpostavke za razvoj svih segmenata gospodarstva uz blisku suradnju sa svim razinama vlasti, kao i svim sudionicima razvoja Federacije BiH.

Kopirati
Drag cursor here to close