Loše vijesti
BiH: Izvoz u velikom padu
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Kao rezultat smanjenih ekonomskih aktivnosti i pada potražnje iz zemalja glavnih trgovinskih partnera Bosna i Hercegovina bilježi dalji trend pada vanjskotrgovinske razmjene.
U periodu siječanj-rujan izvoz je iznosio 12,6 milijardi KM i manji je za 6,4 posto nego u istom periodu prošle godine, dok je istovremeno uvoz iznosio 20,7 milijardi KM i zabilježio je pad od 1,9 posto, podaci su Agencije za statistiku BiH.
Pad izvoza u zemlje Europske unije
Pokrivenost uvoza izvozom pala je na 60,9 posto, dok je vanjskotrgovinski robni deficit narastao na 8,1 milijardi KM, piše Buka.
Pad izvoza u zemlje Europske unije bio je za tri ovogodišnja kvartala 6,8 posto, a stopa pada u zemlje zone slobodne trgovine CEFTA bila je nešto manja -5,4 posto. Istovremeno, uvoz iz zemalja Europske unije imao je rast od 2 posto, dok je iz zemalja CEFTA ostvario pad od 6 posto.
Trendovi po državama su različiti, a najveći pad među glavnim izvoznim partnerima BiH bilježi u razmjeni sa Italijom. U ovu zemlju u koju BiH najviše izvozi proizvode kože i obuće, te aluminija, pad izvoza za devet mjeseci ove godine bio je 28,4 posto u odnosu na isti period prošle godine. Ukupan izvoz u ovu zemlju u periodu siječanj-rujan bio je 1,1 milijardi KM u odnosu na 1,54 milijardi KM u istom periodu lani. Uvoz iz ove zemlje, međutim, porastao je za 10,4 posto na 2,8 mlrd KM.
Za razliku od Italije, trend u razmjeni sa Njemačkom je nešto drugačiji - izvoz je dostigao 2,05 mlrd KM i veći je za 3 posto nego lani. Međutim, i uvoz je imao rast, i to mnogo većom stopom od 12,7 posto i dostigao je iznos od 2,4 mlrd KM.
Razmjena u susjedstvu
Trgovinska razmjena sa prvim susjedima takođe se ne odvija u pozitivnom smjeru.
U Srbiju je za tri kvartala izvezeno robe u vrijednosti 1,55 milijardi KM, što je pad od 13,3 posto u odnosu na lani, dok je uvoz imao vrijednost od 2,14 milijardi KM i zabilježio je pad od 6,7 posto.
Izvoz u Hrvatsku je u padu 4,6 posto, a iznosio je 1,95 milijardi KM, dok je uvoz potonuo 25,6 posto iznosivši ukupno 1,58 milijardi KM. Međutim, treba istaći da se zbog različite metodologije podaci o razmjeni za Hrvatsku koje je objavila Agencija za statistiku značajno razlikuju u odnosu na podatke Vanjskotrgovinske komore BiH.
Podaci Komore, naime, pokazuju suprotno i govore o velikom disbalansu BiH u razmjeni sa Hrvatskom, jer je za osam mjeseci (što su posljednji podaci) bh. izvoz iznosio 1,75 milijardi KM, a uvoz iz Hrvatske čak 3,45 milijardi KM.
Izvozni proizvod broj 1 obje zemlje su, prema podacima Komore mineralna goriva, ali dok je bh. izvoz ovog proizvoda iznosio skromnih 251,6 milijuna KM, iz Hrvatske je uvoz bio višestruko veći 1,36 mlrd KM.