Prilagodba
BiH neizravne poreze ubire na europski način
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Direktor Uprave za neizravno oprezivanje (UNO) BiH Miro Džakula izjavio je danas da ta uprava nastoji implementirati standarde i procedure primjerene europskoj praksi.
Jedan od projekata koji je pomogao UNO na tom putu je Twinning projekt “Dalje usklađivanje carina i oporezivanja sa praksama i zakonodavstvom EU”.
Džakula je podsjetio da je taj projekt pripremljen tako da unaprijedi cjelokupno zakonodavstvo i procedure u oblasti neizravnih poreza u BiH i uskladi ih s zakonima u Europskoj uniji i njenim zemljama članicama, te da osnaži institucionalne i administrativne kapacitete UNO BiH.
Projekt je vrijedan 2.000.000 eura, podsjetio je Džakula u izjavi novinarima u Banjoj Luci na svečanosti povodom završetka ovog dvogodišnjeg projekta.
On je podsjetio da je projekt utjecao na skoro sve oblasti neizravnog oporezivanja, kao i implementaciju obaveza UNO BiH koje proizilaze iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i multilateralnih/bilateralnih sporazuma, što će dovesti do dalje harmonizacije s carinskim i poreznim sustavima EU.
Istakao je i da tijekom implementacije ovog projekta pripremljen novi Zakon o carini i da je trenutno u proceduri u Parlamentarnoj skupštini BiH radi konačnog usvajanja.
Taj zakonski akt je usklađen s europskom legislativom, i omogućit će, kaže, mnogo jednostavniju proceduru carinjenja.
Po riječima Borisa Kastelica, stalnog predstavnik Twinning projekta u UNO, tijekom realizacije ovog projekta je pripremljen i nacrt novog Zakona o PDV, koji je usklađen s relevantnom Direktivom EU o sustavu PDV u EU.
Prilikom pripremanja i usklađivanja Zakona predstavljena je i najnovija sudska praksa EU u oblasti PDV.
Između ostalog, pripremljene su i najvažnije napomene koje trebaju biti uključene u novi Pravilnik o primjeni Zakona o PDV.
Također, pripremljene su i sve zakonske odredbe i operativna uputstva za implementaciju statusa ovlaštenog gospodarskog subjekta (AEO) u BiH te održane obuke za carinske službenike UNO BiH na terenu.
Status AEO će gospodarskim subjektima iz BiH omogućiti da budu prepoznati kao pouzdani partneri u međunarodnom lancu nabavke i dodatno će pojednostaviti i ubrzati njihove carinske postupke.
I rukovoditelj Twinning projekta iz Austrije Gerhard Ebinger istakao je da će sva usuglašavanja bh.zakona s europskom legislativom u ovom projektu olakšati poslovanje i trgovanje s EU, ali i ostalim zemljama.
Inače, ovaj projekt je u UNO započeo u siječnju 2013. godine i sastojao se od 11 komponenti u oblasti neizravnog oporezivanja.
Projekt je nastavak EU podrške daljnjem razvoju sektora neizravnih poreza i carina u usklađivanju zakonskih propisa u BiH iz oblasti carina, PDV-a i trošarina s propisima i direktivama EU.
Europska unija je financirala projekt u iznosu od dva milijuna eura iz Instrumenta za pretpristupnu pomoć (IPA 2011), a provodila Agencija za europske integracije i ekonomski razvoj (AEI), u okviru Saveznog ministarstva financija Austrije, u suradnji sa Ministarstvom financija Slovenije - Financijska uprava Republike Slovenije.