U interesu gospodarstvenika
BiH treba riješiti pitanje graničnih prijelaza s Hrvatskom
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Dopredsjednik Vanjskotrgovinske komore Bosne i Hercegovine (VTK BiH) Vjekoslav Vuković izjavio je za Fenu da je VTK BiH, kao najveći predstavnik bh. poslovne zajednice, jako zadovoljna održavanjem zajedničke sjednice Vijeća ministara BiH i Vlade Republike Hrvatske jer se raspravljalo i o pitanjima i problematici koji su se pojavili ulaskom Republike Hrvatske (RH) u Schengen, a u čijem su rješavanju, zajedno s kolegama iz Hrvatske gospodarske komore (HGK), dali veliki doprinos.
Rješavanje tih pitanja su, kako je dodao Vuković, pokrenuli još prošle godine u osmom mjesecu, održali mnogobrojne sastanke između dvije komore i analizirali efekte ulaska Hrvatske u zonu Schengena za bh. gospodarstvenike, te razgovarali s predstavnicima bh. i hrvatskih nadležnih ministarstava. Artikulirali su problem graničnih prijelaza s Hrvatskom i potrebu nastavka izrade Sporazuma o graničnim prijelazima između BiH i RH, što je na kraju dovelo i do toga da je ta točka razmatrana na zajedničkoj sjednici Vijeća ministara BiH i Vlade Hrvatske.
''Zaključak je da se podržava novi početak pregovora i sklapanje novog ugovora između BiH i RH, kada su u pitanju granični prijelazi, a koji će obuhvatiti novoizgrađene granične prijelaze, kao što je Svilaj, i uraditi prekategorizaciju nekih postojećih graničnih prijelaza. Mi smo uvijek apelirali da prekategoriziran bude granični prijelaz Izačić kako ta regija BiH ne bi bila u saobraćajnom, infrastrukturom i izvoznom smislu zapostavljena'' istaknuo je Vuković.
Kvaliteta i usklađivanje radnog vremena na granicama
''Dovoljno je da se nadležna inspekcijska tijela BiH i RH dogovore i utvrde imaju li na tim graničnim prijelazima jednako kvalitetnu i adekvatnu i tehničku infrastrukturu i kadrove. Ako to imaju, usklađivanje radnog vremena fitosanitarnih inspekcija ne bi trebao biti problem'' naveo je Vuković.
U vezi s inicijativom VTK BiH za produženje dozvoljenog boravka profesionalnih vozača u Schengen zoni, Vuković je podsjetio da su više puta ukazivali i na problem boravka naših profesionalnih vozača u zoni Schengena, koji je ograničen na 90 dana u bilo kojem vremenskom razmaku od 180 dana, zbog nedostatka radne snage, odnosno vozača u BiH.
Vuković je rekao da inzistiraju na produženju tog perioda, pa su uputili inicijativu da se profesionalni vozači izuzmu od tog ograničenja i da imaju status koji u Schengen prostoru imaju mašinovođe, pilotsko osoblje, brodari i sl. Upućivali su inicijative Ministarstvu komunikacija i prometa BiH, putem HGK i Vladi RH te putem Komorskog investicionog foruma zapadnog Balkana (KIF ZB), čije aktivnosti Komora provodi u BiH, Europskoj komisiji u BiH.
Čeka se EK, podrška Hrvatske
Na pitanje u kojem vremenskom roku bi se mogla riješiti ova pitanja, Vuković je naveo da je Sporazum o graničnim prijelazima između BiH i RH zadnji put razmatran na Vijeću ministara BiH 2021. godine.
''Smatramo da bi nakon ove zajedničke sjednice, Vijeće ministara BiH trebalo hitno raditi na inoviranju tog sporazuma, odnosno dvije komisije mogu utvrditi sporne točke, ako one postoje, a mi mislimo da ih nema, da se taj sporazum može unaprijediti i što prije staviti u parlamentarnu proceduru. VTK BiH će i dalje stajati iza svog transportnog sektora i dalje ćemo zagovarati njihove interese te insistirati da nadležne institucije riješe ovo pitanje'', naveo je dopredsjednik VTK BiH Vjekoslav Vuković za Fenu.