Statistika

BiH zaustavila pad izvoza struje

Gospodarstvo / Flash | 24. 01. 2017. u 10:09 A.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

BiH je u prošloj godini izvezla struje u vrijednosti od 322,4 milijuna maraka, što predstavlja rast izvoza od 13,4 posto u odnosu na 2015. godinu, pokazuju podaci Agencije za statistiku BiH.

Naime, ovi podaci ukazuju na određeni oporavak u ovom sektoru, budući da je prošle godine u BiH napokon zaustavljen dvogodišnji pad izvoza električne energije. Samo u prosincu prošle godine izvoz struje iz BiH iznosio je 42,8 milijuna maraka.

Na sve to utjecali su povoljne hidrološke prilike, ali i početak proizvodnje u novootvorenoj Termoelektrani (TE) Stanari. Sa druge strane, BiH je u prošloj godini povećala i uvoz električne energije, ali po nešto nižoj stopi nego izvoz, i to od 8,5 posto, pa je tako ukupan uvoz struje u BiH iznosio 115,4 milijuna maraka.

Inače, raspoloživi podaci pokazuju da su elektroprivredna poduzeća u BiH godišnji rekord u izvozu struje zabilježila 2013. godine, kada je zbog izuzetno povoljnih hidroloških prilika ostvaren izvoz od 471,9 milijuna KM.

Iz "Elektroprivrede RS" (ERS) su rekli da su dobra pogonska spremnost proizvodnih objekata, kao i povoljna hidrologija u posljednje dvije godine značajno uticali na proizvodnju električne energije u ERSu.

"Također, dobrim upravljanjem slivovima i pojavom novih objekata na mreži, maksimalno su iskorišteni svi kapaciteti, što je rezultiralo stvaranju viškova električne energije koji su putem postupka prodaje plasirani u i izvan BiH", rekli su iz ERS.

Prema njihovim riječima, višak električne energije koji je plasiran distriktu Brčko i slobodnom prodajom u BiH i izvan granica BiH u 2015. godini iznosio je 1.700 gigavatsati, a u 2016. godini 1.800 gigavatsati. Dodaju da su elektroenergetskim bilansom za 2017. godinu predviđeni viškovi električne energije od 1.500 gigavatsati.

"Ipak, kraj 2016. i siječanj ove godine obilježila je loša hidrologija. Ukoliko hidrološke prilike budu na očekivanom nivou do kraja 2017. godine, ERS će od prodaje električne energije ostvariti značajan profit", kazali su za Nezavisne.com u ovom poduzeću.

Zoran Pavlović, ekonomski analitičar, rekao je da je izvoz struje iz RS uvijek značajno doprinosio bruto domaćem proizvodu (BDP), te da se kretao čak i do pet posto BDPa.

"Ono što se može reći je da je, s jedne strane sreća da imamo što izvoziti, ali je s druge strane nesreća u tome što tu struju ne troše proizvodni kapaciteti koji bi zapošljavali ljude", rekao je Pavlović.

Dodao je da je pad izvoza struje u 2014. i 2015. godini imao razlog prije svega u vrlo niskoj cijeni struje, kada je jedan megavat pao na nekih 30 eura, a bio je prethodno 60 eura, što je situacija slična kao kod goriva. "Sa druge strane, problemi s našim kapacitetima su u Termoelektrani Gacko vezani za nabavljanje tehnologije koja je zastarjela, a u Ugljeviku je problem vezan za odsitnost investicije koju je najavio ruski biznismen", smatra Pavlović.

Naglasio je da ne treba zaboraviti i da je u elektroenergetski sustav ušla i Termoelektrana Stanari, ali da to, nažalost, nije prihod RS. "On jeste kada se promatra fizički izvoz, ali nije prihod RS, jer se on samo evidentira kao izvoz struje. Tako da je utjecaj na taj oporavak izvoza električne energije iz BiH očigledno imao ulazak u sustav TE Stanari, koja je započela s proizvodnjom", naveo je Pavlović. Ipak, dodao je da dugoročno gledano nisu otklonjeni razlozi ozbiljnog pada izvoza struje.

"To je nešto čemu bi trebalo posvetiti pozornost, pod uvjetom da se menadžment ponaša racionalnije i da ulaže više u održavanje, a manje na zapošljavanje", zaključio je ovaj ekonomist.

Kopirati
Drag cursor here to close