Najava blokade
Blokada graničnih prijelaza i terminala 30. listopada
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Pojedini predstavnici Udruženja prijevoznika za unutarnji i međunarodni transport Republike Srpske i špediteri na današnjem sastanku u Banja Luci odlučili su da 30. listopada blokiraju granične prijelaze i carinske terminale u Banja Luci, Gradišci, Brodu i Rači. Nezadovoljni su zbog naredbe Uprave za neizravno oporezivanje BiH (UNO) da se roba afričkog i azijskog porijekla carini samo na određenim terminalima.
Kako su istaknuli, od blokade neće odustati sve dok se naredba, za koju smatraju da je štetna za njihov rad, ne stavi van snage. Predsjednik Udruženja prijevoznika za unutarnji i međunarodni transport Republike Srpske Nikola Grbić izjavio je ipak da ostaju spremni na dijalog da bi se našao izlaz za novonastalu situaciju.
Grbić je potvrdio i da će uime ovog udruženja podnijeti zahtjev MUP-u RS-a da odobri najavljenje prosvjede, odnosno blokade.
Naime, carinske ispostave koje su nadležne za obavljanje carinskih procedura na osnovu nove naredne UNOBiH su: Gradiška, Tuzla, Sarajevo, Grude i Aerodrom Sarajevo (samo za robu pristiglu u zračnom prometu na Aerodrom Sarajevo), dok se ostale carinske ispostave, među kojima je Carinska ispostava Banja Luka, ovom naredbom isključuju, odnosno ukidaju.
Gospodarska komora Republike Srpske je također ranije reagirala negativno zbog ove naredne UNOBiH i njihov stav je bio da smatraju da je ova mjera neprihvatljiva i da nije u skladu sa Zakonom o carinskoj politici BiH, jer se na ovaj način favoriziraju samo pojedine carinske ispostave.
S druge strane, iz UNOBiH su potvrdili da naredba kojom se carinjenje određene robe porijeklom iz azijskih i afričkih zemalja ograničava na pet carinskih ispostava u BiH neće biti ukinuta i pored zahtjeva pojedinih špeditera i autoprijevoznika iz RS-a, te najave blokade carinskih terminala.
Načelnik Odjeljenja za komunikacije UNOBiH Ratko Kovačević kategoričan je da je u prethodnom razdoblju uočeno da su svi oni koji sudjeluju u uvozu robe, od samog uvoznika, preko špeditera do carinske službe, carinili robu po ekstremno niskim vrijednostima. "Ova naredba, koja je stupila na snagu 10. listopada, neće biti stavljena van snage, bez obzira na zahtjeve pojedinih grupa koje žele da se nastavi carinjenje robe suprotno zakonskim propisima, uz minimalnu carinsku vrijednost, da bi se platile što manje uvozne dažbine", naglasio je ranije Kovačević.
"Raspolažemo informacijama, koje je UNO dobio od carinskih službi Slovenije i Hrvatske, da veliki broj kontejnera od 10. listopada, od kada je stupila na snagu ova naredba, stoji u lukama u Pločama, u Rijeci i u Kopru. Čeka se da pojedine interesne grupe naprave takav pritisak da UNO stavi van snage ovu naredbu da bi već ranije uhodanim putevima tu vrstu robe carinirili samo tamo gdje njima odgovara i gdje su procesi carinjenja bili takvi da je carinska vrijednost bila minimalna i gdje su plaćane minimalne uvozne dažbine", ukazao je Kovačević.
Zahvalio je urednim poreznim obveznicima koji su u ovom procesu dali podršku UNOBiH, jer će ova naredba konačno uvesti red kada je u pitanju carinjenje uvozne robe i na taj način će biti eleminirana 'nelojalna konkurencija' za uredne porezne obveznike, a koju stvaraju pojedinci.
UNOBiH također zna, ističe Kovačević, da pojedini akteri cijele novonastale situacije dolaze i iz redova carinske službe BiH, 'koji regrutiraju pojedina udruženja u smislu blokada, protesta i slično'. Međutim, ostajemo dosljednji i naredba zasad ostaje na snazi, kategoričan je Kovačević.
Posebno je naglasio da UNOBiH 'zaista želi vjerovati da pojedine gospodarske komore u BiH čisto iz neznanja daju podršku grupi ljudi koja i dalje želi da se uvozno carinjenje radi suprotno carinskim propisima'. "Nadamo se da to ne rade iz nekih drugih razloga", naglasio je Kovačević.