FlightRadar24
Broj letova se vratio na razine prije pandemije
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Poznati servis za praćenje zrakoplova putem ADS-B transpondera, FlightRadar24 već godinama vodi detaljnu statistiku o letovima u cijelom svijetu.
Njihovi podaci iznimno su zanimljivi kada se prouče u kontekstu pandemije i učinka raznih mjera za suzbijanje širenja koronavirusa koje su bile na snazi u svijetu tijekom protekle dvije i pol godine, a koje su posebno pogodile avioindustriju.
Ono što se posebno ističe jest ogroman pad broja letova od ožujka 2020. godine, kada je pandemija proglašena, i vrlo spori oporavak od tog šoka koji traje i dalje. Tek ovoga tjedna, dakle 28 mjeseci nakon prvih lockdowna, broj letova komercijalnih zrakoplova u svijetu nadmašio je onaj od 8. ožujka 2020. godine.
FlightRadar24 je 13. srpnja, naime, registrirao nešto više od 113 tisuća komercijalnih letova (oni uključuju putničke, teretne, chartere i neke poslovne avione).
Ako se pogleda ukupan broj letova, on je navedenog datuma oborio rekord svih vremena. Ukupno je zabilježeno preko 242 tisuće letova svih letjelica s ADS-B transponderima koje ovaj servis prati. Osim kategorije komercijalnih, u ovaj broj uključeni su svi ostali letovi poslovnih mlažnjaka, privatni letovi, jedrilice, helikopteri, letovi hitnih službi, zrakoplovi svjetskih vlada, kao i javno vidljivi letovi dronova te vojnih letjelica.
Ukupno 242.692 zabilježena leta u jednom danu apsolutni je rekord. Unatoč svemu tome, broj komercijalnih letova i dalje nije na razinama apsolutnih rekorda, koji su postavljeni 2019. godine na nešto više od 125 tisuća letova na dan.
Yesterday, we tracked 242,692 total flights, an all-time high.
— Flightradar24 (@flightradar24) July 14, 2022
We tracked 113,160 commercial flights, the most since 8 March 2020.
https://t.co/EqV2VopBBL pic.twitter.com/no12LANeHD
FlightRadar napominje da je broj komercijalnih letova usporediv sa svim ranijim godinama, dok na ukupan broj letova koji bilježe utjecaja ima i kontinuirano povećanje broja zrakoplova opremljenih ADS-B transponderima.
Napomenimo i kako je situacija u komercijalnom zračnom prometu svejedno daleko od idealne. Tjedno se i dalje otkazuju tisuće letova zbog nedostatka radne snage i drugih logističkih problema s kojima se avioprijevoznici susreću, a na snazi su i sankcije koje ruskim prijevoznicima zabranjuju letove u mnoge zapadne zemlje, piše Bug.hr.