Intera Mostar, BIT Tuzla, IC Zenica...
Čamur Veselinović: Bh. subjekti trebaju biti dio mreže u okviru suradnje 16+1
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Na ovotjednom regionalnom forumu inovacija, tehnologije i poduzetništva „Sarajevo Unlimited 2018“ potvrđena je namjera da se dodatno ojača suradnja u oblasti inovacija i tehnologije između Narodne Republike Kine i zemalja Centralno-istočne Europe (ZCIE) i opredijeljenost za nastavkom aktivnosti u skladu s Srednjoročnom agendom za suradnju između NR Kine i zemalja Centralne i Istočne Europe.
Tim povodom u razgovoru za Fenu tajnica Ministarstva civilnih poslova Bosne i Hercegovine Biljana Čamur Veselinović istaknula je važnu ulogu Tajništva “16+1 CPT”, koju u ime zemalja Istočne i Centralne Europe ima Slovački centar za znanstvene i tehničke informacije sa sjedištem u Bratislavi, a u ime Narodne Republike Kine Ministarstvo znanosti i tehnologije NR Kine.
''Naši inovatori ostvaruju izuzetne rezultate i nagrađeni su prestižnim priznanjima. Subjekti kao što su INTERA Mostar; BIT centar Tuzla , Inovacijski centra Banjaluka, Poduzetnički centar Zenica, i drugi, imaju razvijene kapacitete i treba da budu dio mreže u okviru suradnje 16+1'', naglašava Čamur Veselinović.
Odgovarajući na upit jesu li identificirana područja u kojima ulaganje u istraživanje i tehnološki razvoj doprinosi ekonomskom napretku kaže da su oblasti gdje smo najuspješniji, u okviru programa EU HORIZON 2020, energija, hrana, životna sredina i IT što „govori da tu imamo potencijal“.
Navedeno prepoznavanje sektora koji imaju potencijal važno je jer se u skladu s tim mogu da razvijaju centri izvrsnosti u okviru suradnje 16+1 za različitu oblast u svakoj od zemalja Centralne i Istočne Europe
''Bosna i Hercegovina u potpunosti posjeduje resurse neophodne za razvoj Centra izvrsnosti (COE) za testiranje i predikciju performansi medicinskih uređaja i mjerenja u medicini, koje se ogledaju prije svega u ljudskim i infrastrukturnim resursima u ovoj oblasti'', rekla je Čamur Veselinović.
Ističe da postoji inicijativa, s obzirom na uspostavljen sustav, ostvarene rezultate, te ekspertizu iz navedene oblast, da ovakav Centar djeluje na regionalnom nivou u okviru inicijative 16 + 1 (Centralna – Istočna Europa i NR Kina) i bude točka okupljanja profesionalaca u ovoj oblasti.
Služio bi, kako kaže, i kao polazna točka za umrežavanje u različitim segmentima navedene oblasti: privrednom, akademskom, vladinom i nevladinom.
Sektor zdravstvene zaštite je jedan od najvažnijih aspekata za funkcioniranje svake države koji direktno utiče na život svakog pojedinca.
Revidirani okvirni dokument Strategije razvoja nauke u Bosni i Hercegovini za period do 2022. godine usvojen je i u okviru njega posebno poglavlje posvećeno je upravo oblasti inovacija.
Pored domaćih sredstava za oblast inovacija na raspolaganju su EU fondovi: Horizont 2020, COST, EUREKA. Svi ovi programi EU posebnu pažnju daju upravo inovacijama i inovativnosti u različitim oblastima.
Iz programa HORIZON do sada je, kako je potcrtala, podržano 36 projekata i povučeno 5,1 milijun eura za 56 subjekata sudionika u projektima iz BiH.
U Bosni i Hercegovini djeluje nekoliko inovacijskih centara i tehnoloških parkova koji imaju uspostavljenu suradnju sa istim i sličnim ustanovama u Europi i šire.
Na inicijativu Ministarstva civilnih poslova BiH uspostavljena je međuinstitucionalna suradnja ministarstava nadležnih za znanost i privredu u BiH.
''Posebno ohrabrujemo aktivnosti čiji je cilj stvaranje mreža izvrsnosti, realizaciju programa transfera tehnologija, te podrške u izgradnji kapaciteta i jačanja konkurentnosti kroz jačanje suradnje u industrijskim inovacijama. Zajednički interes je sačinjavanje pregleda istraživačke i tehnološke infrastrukture u okviru saradnje 16+1, a koji će pomoći u umrežavanju subjekata u poljima od zajedničkog interesa'', dodala je u razgovoru za Fenu tajništvo Ministarstva civilnih poslova Bosne i Hercegovine Biljana Čamur Veselinović.