Dvodnevna konferencija

Dani energetske učinkovitosti: "Mostar je grad pionir"

U Mostaru je započela dvodnevna konferencija kojom će biti obilježeni Dani energetske učinkovitosti Grada Mostara.
Gospodarstvo / Flash | 27. 11. 2024. u 10:40 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

U srijedu je u Mostaru započela dvodnevna konferencija kojom će se obilježiti Dani energetske učinkovitosti Grada Mostara.

Direktorica Centra za ekologiju i energiju Džemila Agić istaknula je kako je od velike važnosti što ova mreža traje kontinuirano.

"Sastajemo se i planiramo zajedno i ono što je najvažnije jeste da je ovo jedna platforma na kojoj lokalne zajednice razmjenjuju iskustva o realizacijama projekata. Pored toga organiziraju i studijska putovanja i edukacije s ciljem da se pokrenu aktivnosti na lokalnoj razini koje su povezane s energetskom tranzicijom", kazala je Agić.

Lokalne zajednice same trebaju preuzeti inicijativu

Dodala je kako će u Mostaru provesti dva dana s ciljem razmjene iskustava i umrežavanja te usvajanje novih znanja koji će pomoći u energetskoj tranziciji.

Foto: Bljesak.info / Direktorica Centra za ekologiju i energiju Džemila Agić

Jasminka Bjelovac iz Fondacije Heinrich Boell kazala je kako je ovaj projekt u konstantnom razvoju posljednjih šest godina i cilj je da lokalne zajednice same preuzmu inicijativu i ne čekaju donositelje odluka s viših razina vlasti.

"Potrebno je da sami krenu s dekarbonizacijom i projektima energetske efikasnosti i smanjenju energetskog siromaštva i razvoju građanske energije u BiH", dodala je Bjelovac.

Mostar grad pionir po pitanju solarne energije

"Projekt je značajan jer općine razmjenjuju iskustva i umrežavaju se s aktivnim općinama i gradovima iz regije i najavili smo niz posjeta prije svega Hrvatskoj i Srbiji, odnosno zemljama koje su otišle dalje u razvoju ovih projekata tako da oni već skupa apliciraju na razne EU projekte i vidimo konkretne rezultate toga. Ovdje smo se okupili da čujemo što je novo u Mostaru jer je ovaj grad aktivan po pitanju građanske energije i možemo reći da je Mostar pionir u vidu projekata solarne energije", istaknula je Bjelovac.

Gradonačelnik Grada Mostara Mario Kordić kazao je kako je posljednjih godina uloženo jako puno truda u energetsku tranziciju, te da je u tom kontekstu pokrenuto mnogo projekata.

"Na dosta objekata, pogotovo kad su u pitanju škole, stavili smo neku od mjera energetske učinkovitosti. Bio to solar, utopljavanje, mijenjanje otvora ili nešto drugo. Dosad je utopljeno jako puno projekata, ostalo je par objekata gradske uprave o kojima razmišljamo hoćemo li ih utopljavati jer se bavimo idejom da nađemo jedan objekt gdje će cijela gradska uprava biti pod jednim krovom", kazao je, te dodao kako će "objekti koje trenutno koristimo ići u utopljavanje jer će oni, i ako preselimo, naći svoju svrhu".

Rasplet oko državne imovine

Kordić ističe kako su jako aktivni na tim poljima, te da će nastaviti i dalje jer su takvi projekti od velike važnosti.

Foto: Bljesak.info / Dani energetske učinkovitosti Grada Mostara

"Što se tiče solara, on je završen, osigurali smo prostor na mrežu. Malo zapinjemo što se tiče raspleta oko državne imovine. Objekt se nalazi na državnoj imovini, a znate da je visoki predstavnik donio odluku o zabrani raspolaganja i prometovanja državnom imovinom. Ideja nikada nije ni bila prometovanje državnom imovinom, a problem je nastao kad je riječ "raspolaganje" tumačena od strane državnih pravobranitelja na drugi način, a u razgovoru s OHR-om smo shvatili da nije problem raspolaganje jer se ta imovina nalazi na području teritorija Grada Mostara i logično je da Grad na neki način raspolaže tom imovinom. Nadam se da ćemo do Nove godine imati odgovor na to pitanje", zaključio je Kordić.

Izazovan posao

"Ovo je izazovan posao", kazao je stručni savjetnik za energetsku učinkovitost Grada Mostara Darko Knezović.

"Svjedoci smo klimatskih promjena. Svjedoci energetske tranzicije i direktiva Europske unije koje treba provesti u praksi. Tu mi, kao članovi lokalne zajednice dolazimo do izuzetno velikih problema vezanih za usklađivanje zakona s direktivama i s višim i nižim razinama vlasti. Činimo napore i animirano županijsku vladu da se donesu dopune i izmjene zakona o gradnji i urbanističkom planiranju gdje bi znatno olakšali korištenje solarne energije", rekao je Knezović navodeći kako Mostar ima velike solarne potencijale.

Složeni zakonski propisi

"Imamo veliki potencijal ali i prepreku i složene zakonske procese. Očekujemo od županije da što hitnije donese ove promjene", rekao je Knezović, te zaključio kako će to biti ogroman doprinos ukupnoj energetskoj slici naše države.

Inače, info radionice u sklopu Dana energetske učinkovitosti Grada Mostara organizirane su u suradnji i podršci s Centrom za ekologiju i energiju (CEEO) iz Tuzle i međunarodnom organizacijom Heinrich Boll Stiftung koja djeluje u BiH, a radi se o projektu uspostave tzv. LINK grupe (udruženje više općina i gradova iz BiH).

Bit će govora o energetskoj tranziciji, korištenju obnovljivih izvora energije, a poseban naglasak stavljen je na temu tzv. CBAM – mehanizam koji regulira emisije ugljika, što će biti od velike važnosti za naše gospodarstvenike, stoji u priopćenju Grada Mostara.

Dodajmo i to kako se do konca godine planira se održati još nekoliko info radionica, a sve na tragu provedbe Akcijskog plana održivog upravljanja energijom i prilagođavanja klimatskim promjenama Grada Mostara (SECAP).

Kopirati
Drag cursor here to close