23. i 24. siječnja
Dani energijske efikasnosti Grada Mostara
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Dani energijske efikasnosti Grada Mostara počinju cjelodnevnim info radionicama na temu energijske efikasnosti i obnovljivih izvora energije, a koje će se održati 23. i 24. siječnja u prostorijama Contact Travel hotela u Mostaru s početkom u 9.30 sati.
Prijave na projekte
Pozvani su predstavnici svih javnih ustanova i zaposlenici Grada Mostara. Teme su zanimljive i vezane su za samu provedbu Akcijskog plana održivog upravljanja energijom i prilagođavanja klimatskim promjenama Grada Mostara (SECAP), te poboljšanje energijskih svojstava javnih objekata kao i s načinom korištenja obnovljivih izvora energije - solarne energije.
Drugog dana radionica bit će obrađene teme vezano za uspostavljanje energijskog menadžmenta na razini Grada Mostara, načinu prijava na javne pozive vezano za projekte EE i OIE, te će se proći kratka obuku o korištenju određenih mjernih instrumenata, priopćeno je iz Grada Mostara.
Obnova tri javna objekta
"Krajem prošle godine uspješno je završena obnova naša tri javna objekta: Treće osnovne škola, vrtića Zvjezdica i vrtića Sunce u Mostaru, a sve kroz projekte energijske efikasnosti koje Grad kontinuirano provodi", navode.
Cilj projekta je smanjenje utjecaja na životnu sredinu kroz manju potrošnju energenata i smanjenje emisija CO2, te smanjenje troškova za energiju i poboljšanje komfora za korisnike.
Ukupna vrijednost projekta je blizu 515.000 maraka.
Federalno ministarstvo prostornog uređenja sufinanciralo je ovaj projekt u iznosu 200.000 maraka, UNDP sa 128.000 maraka i Grad Mostar sa 187.000 maraka. Uz ovo UNDP BiH je osigurao izradu projektne dokumentacije i nadzor nad radovima.
U sklopu provedbe projekta na sva tri objekta izvršena je zamjena dotrajalih otvora, izvršeno je utopljavanje objekta i krova.
Energijski održiv razvitak grada
Uz sve ovo, Grad Mostar je u suradnji s UNDP BiH na ovim objektima instalirao solarne elektrane ukupne snage 37 kilovata, a koje će služiti za samo potrošnju.
Očekivana proizvodnja je oko 46 megavat sati godišnje i procijenjeno smanjenje emisije ugljičnog dioksida je za oko 45t godišnje. Vrijednost projekta je 75.000 maraka.
Gradsko vijeće Grada Mostara daje punu podršku provedbi ovakvih projekata, a što je iskazalo i jednoglasnim usvajanjem Deklaracije o dobroj energiji u veljači 2023. godine, te se odgovorno opredijelio za energijski održiv razvitak grada na načelima energijske učinkovitosti, održive gradnje i korištenja obnovljivih izvora energije, te ubrzanog zajedničkog djelovanja usmjerenog na ublažavanje klimatskih promjena i jačanje lokalnih kapaciteta za prilagođavanje klimatskim promjenama.